Ιντεπεντιέντε, Independiente

Βαθμολογική «ανάσα» για την Ιντεπεντιέντε

Αργεντινή

Την 3η συνολικά νίκη της σε 16 αγωνιστικές στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2023 της Αργεντινής πανηγύρισε η Ιντεπεντιέντε.

Η 7 φορές νικήτρια του Κόπα Λιμπερταδόρες (επίδοση ρεκόρ) έχει προβληματίσει με τις εμφανίσεις της στη διοργάνωση, ωστόσο στις 3 πιο πρόσφατες αγωνιστικές έχει σημειώσει 2 νίκες, με συνέπεια να φτάσει τους 17 βαθμούς και να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής η Ιντεπεντιέντε κέρδισε με 2-1 την Τίγκρε, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα της στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον Μαρτίν Καουτερούτσο. Ο 36χρονος Ουρουγουανός επιθετικός είχε αγωνιστεί το 2022 (15 γκολ σε 29 ματς πρωταθλήματος) και το 2021 (10 γκολ σε 23 ματς πρωταθλήματος) με τη φανέλα της Αλντοσίβι, ενώ φέτος «μετράει» 9 τέρματα σε 16 συμμετοχές στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Εξάλλου, η πρωτοπόρος στην κατάταξη με 37 πόντους Ρίβερ Πλέιτ ηττήθηκε με 2-1 από την Ταγιέρες, που συμπλήρωσε 3 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς. Τα δύο γκολ των γηπεδούχων στην αναμέτρηση πέτυχε ο 25χρονος μέσος Ροντρίγκο Γκάρο. Στη 2η θέση με 32 βαθμούς βρίσκεται η Σαν Λορέντσο που επανήλθε στις επιτυχίες, επικρατώντας 2-1 της Μπάνφιλντ. Οι «Σάντος» εξασφάλισαν το πολύτιμο τρίποντο με τέρμα του 25χρονου φορ Ναχουέλ Μπάριος στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Επίσης, η Μπόκα Τζούνιορς επιβλήθηκε 2-0 της Μπελγκράνο και έχει 21 πόντους. Για τους «Χενέιζες» βρήκαν δίχτυα ο 24χρονος μέσος Μαρτίν Παγιέρο, που επέστρεψε στην πατρίδα του έπειτα από την παρουσία του στη Μίντλεσμπρο και ο 32χρονος διεθνής επιθετικός Ντάριο Μπενεντέτο, γνωστός στους Ευρωπαίους φιλάθλους από την παρουσία του σε Μαρσέιγ και Ελτσε. Σε αγωνιστική άνοδο βρίσκεται η Χιμνάσια Λα Πλάτα που κέρδισε με 1-0 τη Λανούς, 3η νίκη της στις 4 τελευταίες αγωνιστικές και έφτασε τους 21 βαθμούς. Για τους «Λύκους» σκόραρε ο 29χρονος επιθετικός Μαξιμιλιάνο Κόμπα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Στο 90’+2 «λύγισε» την αντίσταση της Κολόν η Ιντσιτούτο, πετυχαίνοντας τέρμα με τον Αντριάν Μαρτίνες και έχει 20 πόντους στην κατάταξη. Για τον 30χρονο επιθετικό αυτό ήταν το 5ο γκολ σε 15 ματς στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2023.

Συνοπτικά η 16η αγωνιστική

Ουρακάν - Γοδόι Κρουζ 0-0

Ατλ. Τουκουμάν - Αρχεντίνος Τζούνιορς 1-2 (43’ πεν. Μενέντες - 14’ Μακ Αλιστερ, 47’ Αβαλος)

Ιντεπεντιέντε - Τίγκρε 2-1 (5’ Βαγιέχο, 90’+5 Καουτερούτσο - 31’ πεν. Ρετέγκι)

Μπάνφιλντ - Σαν Λορέντσο 1-2 (28’ Μπισάνς - 12’ Ελίας, 90’+4 Μπάριος)

Ινστιτούτο - Κολόν 1-0 (90’+2 Μαρτίνες)

Νιούελς - Αρσενάλ 2-0 (33’ και 89’ Σόρδο)

Ντιφένσα - Εστουδιάντες 1-1 (37’ Φερνάντες - 45’+2 Ρόλχαϊσερ)

Πλατένσε - Ράσινγκ Κλουμπ 3-0 (5’ Βαλντίβια, 24’ Μαρτίνες, 90’+6 πεν. Σερβέτο)

Μπόκα Τζούνιορς - Μπελγκράνο 2-0 (49’ Παγιέρο, 52’ Μπενεντέτο)

Ταγιέρες - Ρίβερ Πλέιτ 2-1 (63’ και 73’ Γκάρο - 79’ Σουάρες)

Μπαράκας - Σεντράλ Κόρδοβα 2-2 (59’ πεν. Τάπια, 88’ Φρίας - 13’ Γκάμπα, 37’ Καστέλι)

Χιμνάσια - Λανούς 1-0 (90’+2 Κόμπα)

Βέλες - Ροσάριο Σεντράλ 0-0

Ουνιόν - Σαρμιέντο 0-2 (17’ και 54’ Τολέδο)