Ιντεπεντιέντε

Δύσκολα η Ιντεπεντιέντε

Πρωταθλήματα

Copa Sudamericana

Η 2η σειρά αγώνων για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα 2020 διεξήχθη αυτήν την εβδομάδα.

Στην Αργεντινή η Ιντεπεντιέντε δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά λύγισε την αντίσταση της Φορταλέζα, με γκολ που σημείωσε στο 51ο λεπτό ο 28χρονος Αργεντινός επιθετικός Λεάντρο Φερνάντες. Για τη «ρόχο» αυτή ήταν η 10η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη στο πλαίσιο του Κόπα Σουνταμερικάνα. Να σημειωθεί, ότι ο σύλλογος από τη Βραζιλία έκανε ντεμπούτο στις διοργανώσεις της CONMEBOL. Ανετες νίκες σημείωσαν αντίθετα, η Μπαΐα και η Λανούς. Η «Μπαέα» επιβλήθηκε 3-0 της Νασιονάλ Παραγουάης στη Βραζιλία, ενώ η «γκρανάτε» (Λανούς) επικράτησε με το ίδιο σκορ της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα Ισημερινού. Να σημειωθεί, ότι το κλαμπ από την Αργεντινή πέτυχε και τα τρία γκολ στο 2ο ημίχρονο, επίδοση που είχε σημειώσει τελευταία φορά στον ημιτελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες 2017, στη νίκη με 4-2 εις βάρος της Ρίβερ Πλέιτ Αργεντινής.

Εξάλλου, η Ντεπορτίβο Κάλι απέκτησε προβάδισμα απέναντι στη Ρίβερ Πλέιτ Παραγουάης, έπειτα από το υπέρ της 2-1 στην Κολομβία. Για τους «βερντιμπλάνκος» αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη κόντρα σε κλαμπ από την Παραγουάη για τις διοργανώσεις της CONMEBOL. Εν τω μεταξύ, η Σπορτ Ουανκάγιο Περού απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Αρχεντίνος Τζούνιορς στην Αργεντινή, ενώ σπουδαία νίκη με 1-0 σημείωσε η Σολ ντε Αμέρικα Παραγουάης, κόντρα στην Γκοϊάς Βραζιλίας. Για τους «λος Ντανζαρίνες» αυτή ήταν η πρώτη νίκη απέναντι σε κλαμπ από τη Βραζιλία, αφού και οι τέσσερις προηγούμενες αναμετρήσεις είχαν ολοκληρωθεί με ήττα.

Ο 1ος γύρος (B’ σειρά αγώνων)

Ατλ. Γκράου (ΠΕΡ) - Ρίβερ Πλέιτ (ΟΥΡ) 1-2 (86’ Ραμίρες - 16’ Ολιβέρα, 24’ Νέρις)