Λα Εκιδάδ, La Equidad

Ελπίζει με Ροντρίγκες η Λα Εκιδάδ

Κολομβία

Πολύτιμη νίκη πήρε η Λα Εκιδάδ, στην προσπάθειά της να προκριθεί στα πλέι - οφ (θέσεις 1-8) του πρωταθλήματος στην Κολομβία.

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής φιλοξένησε την Ατλέτικο Μπουκαραμάνγκα και βρέθηκε να χάνει 0-1 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, όμως ο 26χρονος μέσος Κάρλος Ροντρίγκες με δύο γκολ, το δεύτερο ένα τρομερό σουτ λίγο μετά το κέντρο του γηπέδου, εξασφάλισε τη νίκη (2-1) και τους τρεις βαθμούς στη Λα Εκιδάδ, που βρίσκεται στην 9η θέση με 21 βαθμούς. Στην 8η με 22 πόντους βρίσκεται η Ζούνιορ ντε Μπαρανκίγια, που επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από 5 αγωνιστικές, επικρατώντας 2-0 της Ντεπορτίβο Περέιρα. Με τους «καρχαρίες» (Ζούνιορ) ισοβαθμεί η 7η Ονσε Κάλντας, που έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Μποζάκα Τσικό, 4η ισοπαλία στις 5 πιο πρόσφατες υποχρεώσεις της στη διοργάνωση.

Μια θέση στην πρώτη 8αδα της βαθμολογίας διεκδικεί και η 10η με 18 πόντους Αγκιλας Ντοράδας, που «λύγισε» με 1-0 την αντίσταση της Αλιάνσα Πετρολέρα. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση των Μιγιονάριος, που πανηγύρισαν το τρίποντο για 2η συνεχόμενη αγωνιστική και με 17 βαθμούς είναι 12οι. Οι «εμπαχαδόρες» (Μιγιονάριος) νίκησαν 1-0 την Πατριότας Μποζάκα, με τον 25χρονο φορ Κρίστιαν Αράνγκο να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και να φτάνει συνολικά τα 5 στο πρωτάθλημα. Αντίθετα, η Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν απέτυχε να κερδίσει για 4η φορά στις 5 τελευταίες αγωνιστικές και με 16 βαθμούς θεωρείται αουτσάιντερ για την πρώτη 8αδα. Η «DIM» έχασε με 2-1 από την Ντεπορτίβο Πάστο και υποχώρησε στη 15η θέση.

Συνοπτικά η 15η αγωνιστική

Τσικό - Ονσε Κάλντας 1-1 (19’ Παλάσιος - 69’ Οβελάρ)

Κουτσούτα - Ενβιγκάδο 1-0 (59’ Ράμος)

Μιγιονάριος - Πατριότας 1-0 (27’ Αράνγκο)

Λα Εκιδάδ - Ατλ. Μπουκαραμάνγκα 2-1 (79’ και 86’ Ροντρίγκες - 45’+2 Εράσο)

Ντ. Περέιρα - Ζούνιορ 0-2 (4’ Σάντσες, 44’ Ροσέρο)

Γιαγκουάρες - Τολίμα 1-1 (72’ Μπουένο - 45’+8 πεν. Εστουπινιάν)

Ατλ. Νασιονάλ - Αμέρικα ντε Κάλι 2-2 (81’ Αντράντε, 90’+4 Ροβίρα - 42’ Βεργκάρα, 74’ Σιέρα)

Πάστο - Μεντεγίν 2-1 (24’ Αλβαρες, 42’ αυτ. Ντίας - 28’ Κάστρο)

Αλ. Πετρολέρα - Αγκιλας 0-1 (6’ πεν. Ομπριάν)

Ντ. Κάλι - Σάντα Φε 3-2 (39’ Ροντρίγκες, 73’ και 90’+9 πεν. Παλαβεσίνο - 61’ πεν. Σαμπουέσα, 85’ Χιράλντο)