Αλιάνσα Πετρολέρα, Alianza Petrolera

Εντυπωσιακή η Αλιάνσα Πετρολέρα

Κολομβία

Σέντρα στα πλέι - οφ του Τορνέο Απερτούρα 2023 στην Κολομβία.

Η Αλιάνσα Πετρολέρα έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο στη διοργάνωση, επικρατώντας 5-3 της Αγκιλας Ντοράδας. Μάλιστα, η τελευταία προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά στο 30ο λεπτό, ενώ ισοφάρισε σε 3-3 στο 79’. Τελικά, οι γηπεδούχοι κέρδισαν με σκορ 5-3, με τον 33χρονο Αργεντινό επιθετικό Πάμπλο Μπουένο να πετυχαίνει δύο γκολ. Επίσης, ο συμπαίκτης του, ο 28χρονος μέσος Ρόισερ Κόλπα βρήκε δίχτυα και έδωσε και μια ασίστ. Στο δεύτερο ματς του Α’ ομίλου η Ατλέτικο Νασιονάλ απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Ντεπορτίβο Πάστο, που απέφυγε την ήττα με τέρμα του 31ος ετών φορ Ντάρβιν Λόπες στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Στο Β’ όμιλο οι Μιγιονάριος έφεραν 2-2 κόντρα στην Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον 19χρονο επιθετικό Μπέκαμ Κάστρο που σκόραρε και έδωσε και ασίστ. Το ίδιο έκανε από την πλευρά των γηπεδούχων ο 25χρονος φορ Εντβουϊν Σετρέ. Στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ η Αμέρικα ντε Κάλι έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Μπογιακά Τσικό. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» (Αμέρικα) βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά «τσίμπησαν» τον πόντο με γκολ του Φακούντο Σουάρες. Ο 28χρονος Αργεντινός επιθετικός έφτασε τα 8 γκολ σε 20 εμφανίσεις στη διοργάνωση, ενώ αξίζει να σημειωθεί, ότι πέρσι σημείωσε 17 τέρματα σε 39 ματς πρωταθλήματος με τη φανέλα της Οριέντε Πετρολέρο στη Βολιβία.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Πάστο - Ατλ. Νασιονάλ 1-1 (90’+6 Λόπες - 61’ Αγκίρε)

Μεντεγίν - Μιγιονάριος 2-2 (53’ Μορένο, 69’ Σετρέ - 42’ Κάστρο, 63’ Αρίας)

Τσικό - Αμέρικα 1-1 (45’ Κολόν - 64’ Σουάρες)

Αλιάνσα - Αγκιλας 5-3 (36’ Ροντρίγκες, 63’ Οσπίνα, 65’ και 81’ Μπουένο, 90’+5 Κόλπα - 21’ και 30’ Πέρες, 79’ Πινέδα)