Σέρο Πορτένιο - Ολίμπια, Cerro Porteño vs. Olimpia  2 - 2

Ισοπαλία στο «Superclásico»

Παραγουάη

Σέρο Πορτένιο και Ολίμπια έφεραν 2-2 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στο Τορνέο Απερτούρα 2023 της Παραγουάης.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο «Χενεράλ Πάμπλο Ρόχας», με την «Τσικλόν» (Σέρο Πορτένιο) να παίρνει δύο φορές το προβάδισμα στο σκορ, αλλά την «Ο» να ισοφαρίζει σε ισάριθμες περιπτώσεις, με τη δεύτερη στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 21ος ετών μέσου Ούγκο Κιντάνα. Η Σέρο Πορτένιο έχει 36 βαθμούς στη βαθμολογία και βρίσκεται στη 2η θέση, ενώ η Ολίμπια 24 πόντους και κατέχει την 6η θέση, έχοντας συμπληρώσει 3 αγωνιστικές χωρίς νίκη στη διοργάνωση. Ωστόσο, η 3 φορές νικήτρια του Κόπα Λιμπερταδόρες (Ολίμπια) συμπλήρωσε 5 «Superclásico» χωρίς ήττα, έχοντας απολογισμό 3 νίκες και 2 ισοπαλίες. Κερδισμένη από το αποτέλεσμα στο ντέρμπι αναδείχθηκε η πρωτοπόρος Λιμπερτάδ που επανήλθε στης επιτυχίες, νικώντας με 2-1 την Σπορτίβο Τρινιντένσε και έφτασε τους 41 βαθμούς. Για τους «ασπρόμαυρους» σκόραραν ο 23χρονος μέσος Λούκας Σανάμπρια και ο 34χρονος διεθνής επιθετικός Αντόνιο Μπαρέιρο. Εξάλλου, η 3η στη βαθμολογία Γκουαρανί παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 2-2 στη Νασιονάλ Ασουνθιόν και έχει 28 πόντους. Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ με αντίπαλο την «Ακαντέμια», αλλά με πρωταγωνιστή τον 31ος ετών διεθνή επιθετικό Φεντερίκο Σανταντέρ, ο οποίος σκόραρε και έδωσε και ασίστ, «τσίμπησαν» τελικά το βαθμό της ισοπαλίας. Επίσης, στην 4η θέση με 25 πόντους ακολουθεί η Σπορτίβο Τρινιντένσε, όσους έχει και η 5η Σπορτίβο Αμελιάνο που επιβλήθηκε 2-1 της Τακουαρί, 2η επιτυχία της στις 3 πιο πρόσφατες υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.

Συνοπτικά η 17η αγωνιστική

Χενεράλ Καμπαγιέρο - Γκουαϊρένια 3-0 (54’ και 71’ Γκονζάλες, 90’+2 Αρτσε)

Αμελιάνο - Τακουαρί 2-1 (1’ Σαμούντιο, 70’ Ντολντάν - 78’ Βαλντές)

Λιμπερτάδ - Τρινιντένσε 2-1 (33’ Σανάμπρια, 57’ Μπαρέιρο - 69’ αυτ. Μπαρμπόσα)

Σέρο Πορτένιο - Ολίμπια 2-2 (14’ πεν. Ακίνο, 36’ Εσπινόλα - 22’ Φερνάντες, 90’+4 Κιντάνα)

Γκουαρανί - Νασιονάλ 2-2 (71’ πεν. Σανταντέρ, 84’ Μορέιρα - 67’ Αγκιλάρ, 79’ Οκάμπος)

Ρεσιστέντσια - Λουκένιο 1-1 (90’+6 Βιγιάλμπα - 22’ πεν. Πέρες)