Ιστορική νίκη για την Αούκας

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Στο ντεμπούτο της στο Κόπα Λιμπερταδόρες η Αούκας κέρδισε την κάτοχο του τίτλου Φλαμένγκο!

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Κίτο για την 1η αγωνιστική στον Α’ όμιλο και οι γηπεδούχοι κέρδισαν με σκορ 2-1, αν και βρέθηκαν να χάνουν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Εκαναν την ανατροπή στην επανάληψη με γκολ του 28χρονου διεθνούς επιθετικού Ερικ Καστίγιο και του 37χρονου πρώην διεθνούς φορ Ρομπέρτο Ορντόνιες. Για το ίδιο γκρουπ η Ράσινγκ Κλουμπ νίκησε με 2-0 τη Νιουμπλένσε στη Χιλή, με τον 39χρονο διεθνή Περουβιανό επιθετικό Πάολο Γκερέρο να σκοράρει και να δίνει και ασίστ. Στο 2ο όμιλο η Νασιονάλ Μοντεβιδέο επικράτησε 2-1 της Μετροπολιτάνος στη Βενεζουέλα, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα της στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 24χρονο μέσο Φρανσίσκο Τζινέλα. Στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ η Ιντερνασιονάλ απέσπασε 1-1 από τη Μεντεγίν στην Κολομβία. Στον 3ο όμιλο η Μπολίβαρ εκμεταλλεύτηκε το υψόμετρο της Λα Πας και επιβλήθηκε 3-1 της Παλμέιρας, με τον 31ος ετών διεθνή αμυντικό και πρώην παίκτη του Παναιτωλικού το διάστημα 2014 - 16, Ντιέγκο Μπεχαράνο να σκοράρει το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων. Για το ίδιο γκρουπ η Σέρο Πορτένιο κέρδισε με 2-1 την Μπαρτσελόνα Σπόρτινγκ Κλουμπ, έχοντας ως καλύτερο παίκτη με ένα γκολ και μια ασίστ τον 31ος ετών Αργεντινό μέσο Κλαούντιο Ακίνο. Στον 4ο όμιλο η Δε Στρόνγκεστ νίκησε με 3-1 τη Ρίβερ Πλέιτ στη Λα Πας, με τον 34χρονο Αργεντινό φορ Ενρίκε Τριβέριο να βρίσκει δίχτυα δύο φορές. Για το ίδιο γκρουπ, η Φλουμινένσε επικράτησε 3-1 της Σπόρτινγκ Κριστάλ στο Περού, με τον 35χρονο Αργεντινό επιθετικό Χερμάν Κάνο να σκοράρει δύο φορές.

Για τον 5ο όμιλο η Κορίνθιανς επικράτησε 3-0 της Λίβερπουλ στο Μοντεβιδέο, με τον 26χρονο φορ Ρότζερ Γκουέδες να σημειώνει δύο γκολ. Για τον ίδιο όμιλο η Αρχεντίνος Τζούνιορς «λύγισε» την αντίσταση της Ιντεπεντιέντε ντελ Βάλε με τέρμα του 31ος ετών Ουρουγουανού φορ Χαβιέρ Καμπρέρα. Στον 6ο όμιλο η Κόλο Κόλο έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Ντεπορτίβο Περέιρα στην Κολομβία, ενώ ισοπαλία, αλλά χωρίς γκολ έφερε και η Μπόκα Τζούνιορς που φιλοξενήθηκε από τη Μονάγκας στη Βενεζουέλα. Για τον 7ο όμιλο η Λιμπερτάδ επιβλήθηκε 1-0 της Ατλέτικο Μινέιρο στη Βραζιλία, με γκολ του 20χρονου διεθνούς μέσου Ντιέγκο Γκόμες. Οι Παραγουανοί είχαν να πανηγυρίσουν «διπλό» στη Βραζιλία για τις διοργανώσεις της CONMEBOL από το 1-0 εις βάρος της Γκρέμιο για τη φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες 2019. Σε 7 ματς έκτοτε, είχαν απολογισμό 6 ήττες και 1 ισοπαλία. Στον 8ο όμιλο η Ατλέτικο Νασιονάλ κέρδισε με 2-1 την Πατρονάτο, «γυρίζοντας» το ματς με δύο γκολ του 35χρονου πρώην διεθνούς μέσου Ντορλάν Παμπόν. Τελευταίο «διπλό» των Κολομβιανών στην Αργεντινή ήταν το 2-0 απέναντι στην Ουρακάν για το Κόπα Λιμπερταδόρες 2016. Σε 6 ματς έκτοτε, είχαν απολογισμό 4 ήττες και 2 ισοπαλίες. Για το ίδιο γκρουπ η Ολίμπια έμεινε στο 1-1 κόντρα στη Μελγκάρ σε παιχνίδι που έγινε στο Περού.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Αρχεντίνος Τζούνιορς - Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε 1-0 (46’ Καμπρέρα)

Δε Στρόνγκεστ - Ρίβερ Πλέιτ 3-1 (25’ πεν. και 35’ Τριβέριο, 48’ Καστίγιο - 66’ πεν. Μπελτράν)

Αλιάνσα Λίμα - Ατλ. Παραναένσε 0-0

Μεντεγίν - Ιντερνασιονάλ 1-1 (52’ Μορένο - 86’ Αλαν Πάτρικ)

Μετροπολιτάνος - Νασιονάλ Μοντεβιδέο 1-2 (52’ Ορτίθ - 23’ Τζιλιότι, 90’+1 Τζινέλα)

Πατρονάτο - Ατλ. Νασιονάλ 1-2 (2’ Λεβάτο - 77’ πεν. και 79’ Παμπόν)

Αούκας - Φλαμένγκο 2-1 (58’ Καστίγιο, 85’ Ορντόνιες - 39’ Ματέους Φράντσα)

Νιουμπλένσε - Ράσινγκ Κλουμπ 0-2 (16’ Ρόχας, 54’ Γκερέρο)

Σέρο Πορτένιο - Μπαρτσελόνα 2-1 (28’ πεν. Ακίνο, 73’ Τσουρίν - 70’ Ορτίς)

Μπολίβαρ - Παλμέιρας 3-1 (20’ Ερβίας, 45’+1 Μπεχαράνο, 89’ Ουσέδα - 13’ Λόπες)

Σπόρτινγκ Κριστάλ - Φλουμινένσε 1-3 (18’ Γκριμάλντο - 35’ και 59’ Κάνο, 81’ Βίτορ Μέντες)

Ντ. Περέιρα - Κόλο Κόλο 1-1 (81’ Ροντρίγκες - 24’ πεν. Γκιλ)

Λίβερπουλ - Κορίνθιανς 0-3 (45’+1 Μπαλμπουενά, 49’ και 63’ Ρότζερ Γκουέδες)

Ατλ. Μινέιρο - Λιμπερτάδ 0-1 (9’ Γκόμες)

Μονάγκας - Μπόκα Τζούνιορς 0-0

Μελγκάρ - Ολίμπια 1-1 (20’ Κουέστα - 14’ Πάιβα)