Λα Καλέρα, Unión La Calera

Νίκη με ανατροπή για τη Λα Καλέρα

Χιλή

Με συναρπαστικό τρόπο εξασφάλισε η Ουνιόν Λα Καλέρα τη νίκη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2023 της Χιλής.

Συγκεκριμένα, οι «κόκκινοι» υποδέχτηκαν την Κουρικό Ουνίδο και στο 79ο λεπτό έχαναν με 0-2! Ωστόσο, στο 84’ ο 20χρονος μέσος Σέζαρ Πέρες μείωσε το σκορ, ενώ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε την ασίστ στον 26χρονο επιθετικό Χουάν Γκαέτε που ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Η ανατροπή σε 3-2 ολοκληρώθηκε στο 90’+6 με τέρμα του 24χρονου Αργεντινού φορ Σεμπαστιάν Λομόνακο, ο οποίος πέρσι διακρίθηκε στην πατρίδα του με τη φανέλα της Αρσενάλ Σαραντί, έχοντας 11 γκολ σε 38 ματς πρωταθλήματος. Η Ουνιόν Λα Καλέρα έφτασε έτσι τους 7 βαθμούς στην κατάταξη. Στους 8 πόντους βρίσκεται η Παλεστίνο που νίκησε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική, επικρατώντας αυτή τη φορά με 3-1 της Κοπιαπό. Για τους «Αραβες» σκόραρε δύο φορές ο 31ος ετών μέσος Μίσαελ Ντάβιλα. Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε που «λύγισε» με σκορ 2-1 την αντίσταση της Μαγκαλάνες. Τα δύο γκολ της «U» στο ματς σημείωσε ο 32χρονος Ουρουγουανός επιθετικός Κρίστιαν Παλάσιος, ο οποίος είναι από τους κορυφαίους σκόρερς στην Πριμέρα Ντιβισιόν τα τελευταία χρόνια, έχοντας πετύχει από το 2020, πρώτα με τη φανέλα της Ουνιόν Εσπανιόλα και μετά με αυτή της Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε, 44 τέρματα σε 72 ματς πρωταθλήματος! Εξάλλου, τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε για πρώτη φορά στη διοργάνωση η Εβερτον που επικράτησε 2-0 της Κοκίμπο Ουνίδο με γκολ του 38χρονου Αργεντινού φορ Σεμπαστιάν Σάες και του 27χρονου μέσου Αλβαρο Μαντρίντ. Συναρπαστική ισοπαλία στη Ρανκάγκουα, όπου η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα παραχώρησε 3-3 στην Κομπρεσάλ. Η τελευταία «άνοιξε» το σκορ στο 2ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς σε 3-1 υπέρ τους στο 29’. Ωστόσο, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν άλλα δύο γκολ και «τσίμπησαν» το βαθμό. Για τους «κρουσάδος» (Κατόλικα) ο 34χρονος Αργεντινός επιθετικός Φερνάντο Τζαμπέντρι σκόραρε και έδωσε και ασίστ, ενώ από τους «ανθρακωρύχους» ξεχώρισε ο 36χρονος Αργεντινός φορ Γκαστόν Λεθκάνο, επίσης με ένα γκολ και μια ασίστ.

Συνοπτικά η 4η αγωνιστική

Αουντάξ Ιταλιάνο - Ουνιόν Εσπανιόλα 1-1 (45’+11 Σόσα - 45’+17 Γκαράτε)

Κοπιαπό - Παλεστίνο 1-3 (29’ Ντίας - 17’ Κορνέχο, 67’ και 90’+4 Ντάβιλα)

Λα Καλέρα - Κουρικό 3-2 (84’ Πέρες, 90’+1 Γκαέτε, 90’+6 Λομόνακο - 49’ αυτ. Φρέιτες, 79’ πεν. Κάστρο)

Ουν. ντε Τσίλε - Μαγκαλάνες 2-1 (21’ και 58’ Παλάσιος, 73’ Αλφαρο)

Εβερτον - Κοκίμπο 2-0 (29’ Σάες, 37’ Μαντρίντ)

Ουατσιπάτο - Κόλο Κόλο ανβλ.

Νιουμπλένσε - Ο’Χίγκινς ανβλ.

Ουν. Κατόλικα - Κομπρεσάλ 3-3 (13’ Ντι Σάντο, 26’ Τζαμπέντρι, 29’ Αραβένα - 2’ Λεθκάνο, 38’ Σεπούλβεδα, 66’ Ρουέντα)