OK η Λιμπερτάδ και η Ολίμπια

Κύριες Ομάδες

Παραγουάη

Σέντρα στο Τορνέο Απερτούρα 2023 της Παραγουάης.

Η νικήτρια του Τορνέο Απερτούρα 2022 Λιμπερτάδ ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της, επικρατώντας 1-0 της Γκουαρανί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 28χρονου διεθνούς επιθετικού Εκτορ Βιγιάλμπα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε και η νικήτρια του Τορνέο Κλαοσούρα 2022 Ολίμπια που επιβλήθηκε 2-1 της Σπορτίβο Λουκένιο στο «Μανουέλ Φερέιρα». Για την «Ο» σκόραρε και ο 24χρονος Αργεντινός επιθετικός Φακούντο Μπρουέρα, ο οποίος πέρσι διακρίθηκε με τη φανέλα της Νασιονάλ Ασουνσιόν, σκοράροντας συνολικά 19 τέρματα σε 42 ματς πρωταθλήματος. Σε αντίθεση με τις δύο παραπάνω ομάδες, η Σέρο Πορτένιο παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στη νικήτρια του Σούπερ Κάπ 2022 Σπορτίβο Αμελιάνο. Εξάλλου, «διπλό» πανηγύρισε η Νασιονάλ που κέρδισε με 3-1 στην έδρα της Γκουαϊρένια. Για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν με την απόδοσή τους, ο 23χρονος φορ Κρίστιαν Οκάμπος, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και ο 25χρονος μέσος Κάρλος Αρούα, ο οποίος βρήκε δίχτυα και έδωσε και ασίστ. Να σημειωθεί, ότι ο 38χρονος πρώην διεθνής επιθετικός Λούκας Μπάριος, γνωστός στους Ευρωπαίους φιλάθλους από την πετυχημένη παρουσία του στην Ντόρτμουντ, σκόραρε στη νίκη της νεοφώτιστης Σπορτίβο Τρινιντένσε με σκορ 2-0 απέναντι στην Τακουαρί!