Ουν. Κατόλικα, Universidad Católica
Νέα

Πιέζει η Ουν. Κατόλικα

Τρεις συνεχόμενες νίκες συμπλήρωσε η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα στη Σεγκούντα Ετάπα 2022 της Serie A στον Ισημερινό.

Για τη 12η αγωνιστική της διοργάνωσης το «τρεντσίτο αζούλ» (Κατόλικα) κέρδισε με 1-0 την Γκουαλασέο και έφτασε τους 23 βαθμούς και τη 2η θέση στη βαθμολογία της Σεγκούντα Ετάπα, ενώ κατέχει την 1η θέση στη συγκεντρωτική κατάταξη (Πριμέρα και Σεγκούντα Ετάπα 2022) της σεζόν. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο 23χρονος μέσος Αρόν Ροντρίγκες. Στην κορυφή της βαθμολογίας στη Σεγκούντα Ετάπα παρέμεινε η Αούκας που έχει 26 πόντους, έπειτα από το 0-0 με αντίπαλο την Κουμπαγιά. Επίσης, στην 3η θέση της κατάταξης στη Σεγκούντα Ετάπα με 23 βαθμούς βρίσκεται η Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε που επικράτησε 1-0 της Μακαρά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 30χρονου διεθνούς μέσου Φερνάντο Γκαμπόρ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Στην 4η θέση με 21 πόντους ακολουθεί η Εμελέκ που έμεινε στο 0-0, κόντρα στη Μουσούκ Ρούνα, ενώ 5η με 20 βαθμούς είναι η Μπαρτσελόνα Σπόρτινγκ Κλουμπ που παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Γκουαγιακίλ Σίτι. Να σημειωθεί, ότι οι «αζούλες» (Εμελέκ) απέτυχαν να πάρουν το τρίποντο για 3η φορά στις 4 τελευταίες αγωνιστικές. Εν τω μεταξύ, η Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο «λύγισε» με 1-0 την αντίσταση της Ντεπορτίβο Κουένκα και έκανε ένα σημαντικό «βήμα» για την παραμονή της στη Serie A. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα ήταν ο 31ος ετών Κολομβιανός μέσος Στίβεν Ταπιέρο, ο οποίος ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του ματς.

Συνοπτικά η 12η αγωνιστική

Ιντεπεντιέντε - Μακαρά 1-0 (90’+8 πεν. Γκαμπόρ)

Γκουαλασέο - Ουν. Κατόλικα 0-1 (42’ Α. Ροντρίγκες)

9 ντε Οκτούμπρε - Λίγκα ντε Κίτο 2-2 (88’ πεν. Κορτές, 89’ Βεργκές - 34’ Γκονζάλες, 43’ Μολίνα)

Μουσούκ Ρούνα - Εμελέκ 0-0

Ορένσε - Ντελφίν 1-1 (86’ πεν. Μπουρμπάνο - 54’ Αλμαν)

Κουμπαγιά - Αούκας 0-0

Μπαρτσελόνα - Γκουαγιακίλ Σίτι 1-1 (13’ Τσιφουέντε - 5’ Ρεσαμπάλα)

Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο - Ντ. Κουένκα 1-0 (90’+4 πεν. Ταπιέρο)