Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, Universidad Católica

Πολύτιμο «διπλό» με Τζαμπέντρι

Χιλή

Τη νίκη με 2-1 πήρε στην έδρα της Νιουμπλένσε η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 7η αγωνιστική στην Πριμέρα Ντιβισιόν της Χιλής, με τους «κρουσάδος» να κάνουν ανατροπή στο σκορ, που ολοκληρώθηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του Φερνάντο Τζαμπέντρι, ο οποίος έφτασε τα 4 γκολ σε 7 συμμετοχές στη διοργάνωση. Ο 35χρονος Αργεντινός επιθετικός είναι ο κορυφαίος σκόρερ της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα στο πρωτάθλημα από το 2020 και μέτα, έχοντας σημειώσει συνολικά 65 τέρματα σε 97 ματς! Επίσης, το πρώτο γκολ των φιλοξενούμεων στο ματς πέτυχε ο 20χρονος φορ Αλεχάντερ Αραβένα, ένας εξαιρετικά ταλαντούχος ποδοσφαιριστής. Η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα έχει 16 βαθμούς στην κατάταξη. Επιστροφή στις επιτυχίες μετά από 2 αγωνιστικές για την Παλεστίνο που κέρδισε με 2-1 την Ουατσιπάτο και έφτασε τους 12 πόντους στη βαθμολογία. Επίσης, η Κοκίμπο Ουνίδο νίκησε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική, μετά το υπέρ της 3-1 απέναντι στην Αουντάξ Ιταλιάνο και έχει 10 βαθμούς στην κατάταξη. Το τρίποντο στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής πανηγύρισε και η Ουνιόν Εσπανιόλα που επιβλήθηκε με σκορ 3-0 της Κοπιαπό. Για τους «χισπάνος» που κέρδισαν για πρώτη φορά στο νέο πρωτάθλημα διακρίθηκε με την παρουσία του, σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο Λεάντρο Γκαράτε. Ο 29χρονος Αργεντινός φορ βρίσκεται στη Χιλή από το 2019 και έκτοτε, πρώτα με την Μπαρνεκέα και στη συνέχεια με την Ουνιόν Εσπανιόλα αποτελεί έναν από τους καλύτερους σκόρερς στην Πριμέρα Ντιβισιόν (42 γκολ σε 101 ματς πρωταθλήματος). Εν τω μεταξύ, η Κόλο Κόλο επανήλθε στις επιτυχίες μετά από δύο αγωνιστικές, κερδίζοντας με 2-0 τη Μαγκαλάνες και έχει 10 βαθμούς. Για την κάτοχο του τίτλου διακρίθηκε με την απόδοσή του, σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 30χρονος διεθνής Κολομβιανός φορ Φαμπιάν Καστίγιο. Στις νίκες επέστρεψε και η Κομπρεσάλ, έπειτα από τρεις αγωνιστικές, επικρατώντας 3-2 της Εβερτον και έφτασε τους 11 πόντους.

Συνοπτικά η 7η αγωνιστική

Ουν. ντε Τσίλε - Λα Καλέρα 1-1 (23’ Φερνάντες - 63’ Πέρες)

Κοκίμπο - Αουντάξ 3-1 (22’ Καμπρέρα, 84’ Γκλαμπί, 90’+7 Ριβέρα - 2’ Ρόχας)

Παλεστίνο - Ουατσιπάτο 2-1 (45’+9 Σάλας, 90’+8 πεν. Φαρίας - 63’ Μαρτίνες)

Νιουμπλένσε - Ουν. Κατόλικα 1-2 (45’+4 Αμπασία - 64’ Αραβένα, 90’+4 Τζαμπέντρι)

Ο’Χίγκινς - Κουρικό 2-2 (17’ Μαρίν, 90’+6 Καστίγιο - 16’ Κοέλιο, 63’ Λάρα)

Εσπανιόλα - Κοπιαπό 3-0 (15’ Ουρίμπε, 28’ Πινέιρο, 49’ Γκαράτε)

Κόλο Κόλο - Μαγκαλάνες 2-0 (13’ Καστίγιο, 72’ Λεθκάνο)

Κομπρεσάλ - Εβερτον 3-2 (18’ πεν. Ουότερμαν, 38’ Καρντένας, 59’ Μουντέρ - 11’ και 45’+5 Παστράν)