Μποταφόγκο, Botafogo

Στο +5 η Μποταφόγκο

Βραζιλία

Τις 7 νίκες σε 8 αγωνιστικές στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2023 έφτασε η Μποταφόγκο!

Συγκεκριμένα, η «Φογκάο» κέρδισε με σκορ 2-0 την Αμέρικα Μινέιρο και έφτασε τους 21 βαθμούς στη βαθμολογία. Για την Μποταφόγκο βρήκαν δίχτυα ο 28χρονος επιθετικός Ζούνιορ Σάντος και ο 21ος ετών φορ Λουΐς Ενρίκε. Στη 2η θέση με 16 πόντους ακολουθεί η Παλμέιρας που συμπλήρωσε 3 συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, έπειτα από το 1-1 με αντίπαλο την Ατλέτικο Μινέιρο, που κατέχει την 4η θέση με 14 βαθμούς. Στην 3η θέση με 15 πόντους ανέβηκε η Σάο Πάολο που επικράτησε με 2-1 της Γκοϊάς, κάνοντας ανατροπή στο σκορ που ολοκληρώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 27χρονου επιθετικού Ντάβιντ. Επίσης, η Γκρέμιο επιβλήθηκε με 2-1 της Ατλέτικο Παραναένσε, νίκησε για 2η σερί αγωνιστική στη διοργάνωση και «σκαρφάλωσε» στην 5η θέση της κατάταξης με 14 βαθμούς. Για την «Τρικολόρ Γκαούτσο» σκόραραν ο 20χρονος αμυντικός Κουϊαμπάνο και ο 31ος ετών διεθνής αμυντικός Μπρούνο Ουβίνι. Εν τω μεταξύ, οι Φορταλέζα, Ιντερνασιονάλ και Κορίνθιανς κέρδισαν και έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί των αποτυχημένων αποτελεσμάτων που «έτρεχαν». Συγκεκριμένα, η «Τρικολόρ» (Φορταλέζα) νίκησε με σκορ 2-0 τη Βάσκο ντε Γκάμα και επανήλθε στις επιτυχίες μετά από 4 αγωνιστικές, φτάνοντας τους 13 πόντους. Για τους νικητές της αναμέτρησης διακρίθηκε, δίνοντας δύο ασίστ ο 31ος ετών αμυντικός Μπρούνο Πατσέκο. Από την πλευρά της, η «Κολοράντο» (Ιντερνασιονάλ) επικράτησε 2-0 της Μπαΐα και έχει 10 βαθμούς. Η Ιντερνασιονάλ είχε ηττηθεί στις 4 προηγούμενες υποχρεώσεις της στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2023. Επίσης, η «Τιμάο» (Κορίνθιανς) επιβλήθηκε 2-0 της Φλουμινένσε και επέστρεψε στις νίκες μετά από 6 αγωνιστικές, φτάνοντας τους 8 πόντους. Τα δύο γκολ των Παουλίστας στο ματς σημείωσε ο 26χρονος επιθετικός Ρότζερ Γκουέδες, ο οποίος έφτασε συνολικά τα 17 γκολ σε 28 συμμετοχές σε όλες τις φετινές διοργανώσεις.

Συνοπτικά η 8η αγωνιστική

Ατλ. Παραναένσε - Γκρέμιο 1-2 (34’ Βίτορ Ρόκε - 31’ Κουϊαμπάνο, 49’ Μπρούνο Ουβίνι)

Φορταλέζα - Βάσκο 2-0 (87’ Τιάγκο Γκαγιάρδο, 90’+4 Ρομέρο)

Φλαμένγκο - Κρουζέιρο 1-1 (33’ Αΐρτον Λούκας - 5’ Μάρλον)

Κουϊαμπά - Κοριτίμπα 1-1 (3’ Φερνάντο Σομπράλ - 49’ Ρόμπσον)

Σάο Πάολο - Γκοϊας 2-1 (57’ Πάμπλο Μάια, 90’+1 Ντάβιντ - 29’ Μαγκίνιο)

Κορίνθιανς - Φλουμινένσε 2-0 (59’ και 90’+2 Ρότζερ Γκουέδες)

Ιντερνασιονάλ - Μπαΐα 2-0 (49’ Καρντόσο, 90’+9 Βάντερσον)

Μπραγκαντίνο - Σάντος 2-0 (31’ Βιτίνιο, 75’ Ζουνίνιο Καπισάμπα)

Ατλ. Μινέιρο - Παλμέιρας 1-1 (45’ Παβόν - 52’ Ντουντού)

Μποταφόγκο - Αμέρικα 2-0 (3’ Ζούνιορ Σάντος, 60’ Λουΐς Ενρίκε)