Πενιαρόλ, Peñarol

Το «superclásico» η Πενιαρόλ

Ουρουγουάη

Νικήτρια στο παραδοσιακό ντέρμπι με αντίπαλο τη Νασιονάλ Μοντεβιδέο αναδείχθηκε η Πενιαρόλ.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 9η αγωνιστική στο Τορνέο Απερτούρα 2023 της Ουρουγουάης και οι «καρμπονέρος» κέρδισαν με σκορ 2-0, φτάνοντας τους 20 βαθμούς και την 1η θέση στην κατάταξη. Στο ντέρμπι σκόραραν ο 27χρονος μέσος Κέβιν Μέντες και ο 24χρονος μέσος Ιγνάσιο Λακιντάνα. Σε επίπεδο πρωταθλήματος, η Πενιαρόλ συμπλήρωσε 5 ντέρμπι αήττητη ως γηπεδούχος απέναντι στη Νασιονάλ, έχοντας απολογισμό 3 νίκες και 2 ισοπαλίες. Στη 2η θέση με 18 πόντους ανέβηκε η Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ που συμπλήρωσε 3 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση, έπειτα από το υπέρ της 1-0 εις βάρος της Ράσινγκ Μοντεβιδέο. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση πέτυχε ο 29χρονος επιθετικός Αντριάν Μπαλμπόα, ο οποίος τη σεζόν 2013-14 αγωνίστηκε στον Παναθηναϊκό. Στους 18 βαθμούς, αλλά στην 3η θέση της κατάταξης ακολουθεί η Σέρο Λάργκο που κέρδισε για 3η φορά στις 4 πιο πρόσφατες υποχρεώσεις της στη διοργάνωση, επικρατώντας 1-0 της Λίβερπουλ Μοντεβιδέο με τέρμα του 29χρονου φορ Ουγκο Σιλβέιρα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς. Δύο σερί τρίποντα στη διοργάνωση «μετράει» η Ουόντερερς Μοντεβιδέο που επιβλήθηκε 1-0 της Μπόστον Ρίβερ και κατέχει την 4η θέση με 16 βαθμούς. Σκόρερ στο ματς ήταν ο 22χρονος μέσος Ντιέγκο Ερνάντες, που διακρίνεται με τις φετινές του εμφανίσεις, έχοντας συνολικά 5 γκολ σε 8 συμμετοχές στο Τορνέο Απερτούρα 2023. Επίσης, η Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο κέρδισε με 2-1 την Ντανούμπιο, έχοντας ως σκόρερ και τον 38χρονο πρώην διεθνή αμυντικό Μάξι Περέιρα, γνωστό στην Ευρώπη από την πετυχημένη παρουσία του σε Μπενφίκα και Πόρτο.

Συνοπτικά η 9η αγωνιστική

Ρίβερ Πλέιτ - Ντανούμπιο 2-1 (7’ Περέιρα, 36’ ντε λος Σάντος - 62’ Βέρα)

Σέρο Λάργκο - Λίβερπουλ 1-0 (90’+6 Σιλβέιρα)

Πενιαρόλ - Νασιονάλ 2-0 (78’ Μέντες, 90’+1 Λακιντάνα)

Μαλντονάντο - Φένιξ 2-0 (17’ Καντέρα, 43’ Φερνάντες)

Σέρο - Λα Λους 0-0

Μπόστον Ρίβερ - Ουόντερερς 0-1 (17’ πεν. Ερνάντες)

Ράσινγκ - Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ 0-1 (55’ Μπαλμπόα)

Πλάσα Κολονία - Σίτι Τόρκε 1-2 (73’ Αλεξ Μπρούνο - 38’ πεν. Γκερέρο, 52’ Τρέτσα)