Τρίποντο στο «Campeón del Siglo» οι Μιγιονάριος

Πρωταθλήματα

Copa Sudamericana

Με σκορ 2-0 κέρδισαν την Πενιαρόλ στο Μοντεβιδέο οι Μιγιονάριος.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για τη 2η αγωνιστική στον 6ο όμιλο του Κόπα Σουνταμερικάνα 2023 και οι «Πρέσβεις» πήραν το τρίποντο με γκολ του 34χρονου αμυντικού Ελβις Περλάτσα και του 19χρονου μέσου Οσκαρ Κορτές. Να σημειωθεί, ότι στις δύο προηγούμενες επισκέψεις τους στην έδρα της Πενιαρόλ, αμφότερες για το Κόπα Λιμπερταδόρες 1997, οι Μιγιονάριος είχαν γνωρίσει ισάριθμες ήττες. Στο άλλο ματς του γκρουπ η Ντιφένσα ι Χουστίσια νίκησε με 2-1 την Αμέρικα Μινέιρο, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των 4 εντός έδρας ηττών από κλαμπ της Βραζιλίας για τις διοργανώσεις της CONMEBOL. Στον 1ο όμιλο η Λίγκα ντε Κίτο επικράτησε 4-0 της Μαγκαλάνες, με τον 28χρονο επιθετικό Χοσέ Ανγκούλο να σκοράρει δύο φορές. Με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε η Μποταφόγκο της Σέζαρ Βαγιέχο στο άλλο ματς του γκρουπ, με τον 32χρονο φορ και πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Τικίνιο Σοάρες να βρίσκει δίχτυα. Στον 2ο όμιλο η Γκουαρανί επικράτησε 2-1 της Ντανούμπιο, κάνοντας ανατροπή στο σκορ, με τον 31ος ετών διεθνή Παραγουανό φορ Φεντερίκο Σανταντέρ να βάζει γκολ για τους γηπεδούχους και να φτάνει συνολικά τα 3 σε ισάριθμες συμμετοχές στο Κόπα Σουνταμερικάνα 2023. Το τρίποντο πήρε και η Εμελέκ που «λύγισε» την αντίσταση της Ουρακάν με τέρμα του 29χρονου Αργεντινού αμυντικού Κάιν Φάρα. Στον 3ο όμιλο η Μπραγκαντίνο επικράτησε 5-0 της Οριέντε Πετρολέρο, με τον 31ος ετών επιθετικό Εντουάρντο Σάσα να σκοράρει και να δίνει και δύο ασίστ. Στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου η Εστουδιάντες επιβλήθηκε 4-0 της Τακουαρί στη Λα Πλάτα, με τον 31ος ετών μέσο Φερνάντο Ζούκι να δίνει δύο ασίστ.

Στον 4ο όμιλο η Σάο Πάολο δεν αντιμετώπισε πρόβλημα (2-0) απέναντι στην Ακαντέμια Πουέρτο Καμπέγιο, δίνοντας συνέχεια στο αήττητο (6 νίκες και 1 ισοπαλία σε 7 ματς) που διατηρεί απέναντι στα κλαμπ από τη Βενεζουέλα για τις διοργανώσεις της CONMEBOL. Για το ίδιο γκρουπ η Τίγκρε κέρδισε με 2-1 την Ντεπόρτες Τολίμα, πρώτη της νίκη κόντρα σε συλλόγους από την Κολομβία για τις διοργανώσεις της CONMEBOL. Για τον 5ο όμιλο η Νιούελς Ολντ Μπόις επικράτησε 3-0 της Μπλούμινγκ, με τον 24χρονο διεθνή επιθετικό από τον Ισημερινό Ντζορκαέφ Ριάσκο να βρίσκει δίχτυα και να δίνει και ασίστ. Αντίθετα, η Σάντος και η Αουντάξ Ιταλιάνο έμειναν στο 0-0 σε ματς που έγινε στη Βραζιλία. Στον 7ο όμιλο η Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε επιβλήθηκε με σκορ 2-1 της Χιμνάσια Λα Πλάτα, «γυρίζοντας» το εις βάρος της σκορ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τέρμα του 37χρονου πρώην διεθνούς Κολομβιανού επιθετικού Ούγκο Ρονταγιέγκα. Στο άλλο ματς του γκρουπ η Γκοϊάς προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά στην έδρα της Ουνιβερσιτάριο, αλλά οι Περουβιανοί πέτυχαν ισάριθμα τέρματα στη συνέχεια και με το τελικό 2-2 εξασφάλισαν το βαθμό της ισοπαλίας. Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης ο 26χρονος διεθνής Περουβιανός φορ Αλεξ Βαλέρα. Στον 8ο όμιλο η Παλεστίνο «λύγισε» την αντίσταση της Εστουδιάντες ντε Μέριδα με τέρμα του 31ος ετών μέσου Μίσαελ Ντάβιλα. Στο δεύτερο παιχνίδι του γκρουπ η Φορταλέζα κέρδισε με 2-0 τη Σαν Λορέντσο στην Αργεντινή, πετυχαίνοντας τα γκολ στο 90’ με αυτογκόλ του 26χρονου τερματοφύλακα Αουγκούστο Μπατάλια και στο 90’+2 με τέρμα του 28χρονου φορ Γκιγιέρμε.

Συνοπτικά η 2η αγωνιστική

Μπραγκαντίνο - Οριέντε Πετρολέρο 5-0 (5’ Ελίνιο, 15’ Αντερλάν, 33’ πεν. Εντουάρντο Σάσα, 62’ Γκουσταβίνιο, 90’+6 Σορίσο)

Νιούελς - Μπλούμινγκ 3-0 (27’ και 62’ Πορτίγιο, 45’ Ριάσκο)

Εστουδιάντες - Τακουαρί 4-0 (63’ Πιάτι, 71’ Νούνιες, 81’ Μανκούσο, 90’+4 Καρίγιο)

Παλεστίνο - Μέριδα 1-0 (53’ Ντάβιλα)

Σάο Πάολο - Πουέρτο Καμπέγιο 2-0 (86’ Μάρκος Πάουλο, 88’ Αραούχο)

Σάντα Φε - Χιμνάσια 2-1 (90’+6 Ρονταγιέγκα, 57’ Μαντίγια - 41’ Λεθκάνο)

Γκουαρανί - Ντανούμπιο 2-1 (68’ πεν. Σανταντέρ, 76’ Μπαρτσελό - 42’ Μάι)

Σαν Λορέντσο - Φορταλέζα 0-2 (90’ αυτ. Μπατάλια, 90’+2 Γκιγιέρμε)

Ντιφένσα - Αμέρικα Μινέιρο 2-1 (49’ Λόπες, 51’ Σότο - 63’ Λούκας Κάι)

Λίγκα ντε Κίτο - Μαγκαλάνες 4-0 (53’ και 55’ Ανγκούλο, 86’ Μαρτίνες, 89’ αυτ. Πινιέρο)

Σάντος - Αουντάξ 0-0

Πενιαρόλ - Μιγιονάριος 0-2 (54’ Περλάτσα, 65’ Κορτές)

Μποταφόγκο - Σέζαρ Βαγιέχο 4-0 (14’ Βίκτορ Σα, 45’+3 πεν. Τικίνιο Σοάρες, 57’ Εντουάρντο, 73’ πεν. Τσε Τσε)

Ουνιβερσιτάριο - Γκοϊάς 2-2 (87’ Ριβέρος, 90’+6 Βαλέρα - 57’ Εβερτον Μορέλι, 65’ Μαγκίνιο)

Εμελέκ - Ουρακάν 1-0 (17’ Φάρα)

Τολίμα - Τίγκρε 1-2 (59’ Μπονέ - 66’ Κολίντιο, 78’ Μπανταλόνι)