Πουέρτο Καμπέγιο, Puerto Cabello
Νέα

Το «3 στα 3» η Πουέρτο Καμπέγιο

Φωτογραφίες από

Τους 9 βαθμούς στην κατάταξη της Πριμέρα Ντιβισιόν 2023 στη Βενεζουέλα έφτασε η Πουέρτο Καμπέγιο.

Για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης η Ακαντέμια υποδέχτηκε την Ουνιβερσιδάδ Σεντράλ Βενεζουέλα και πήρε τη νίκη με σκορ 4-0. Για τους νκητές της αναμέτρησης δύο γκολ σημείωσε ο 21ος ετών μέσος Λουΐφερ Ερνάντες. Τους 6 πόντους στη βαθμολογία έφτασε η Ντεπορτίβο Τάτσιρα που «λύγισε» την αντίσταση της Μονάγκας με γκολ του 32χρονου επιθετικού Αντονι Ουρίμπε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Η Τάτσιρα συμπλήρωσε 4 συνεχόμενες νίκες ως γηπεδούχος απέναντι στη Μονάγκας. Τους τρεις βαθμούς της νίκης για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα εξασφάλισε η Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα που επιβλήθηκε 2-0 της Μετροπολιτάνος. Τα γκολ στην αναμέτρηση σημείωσαν ο 25χρονος επιθετικός Ρονάλντο Τσακόν και ο 29χρονος διεθνής αμυντικός από τον Παναμά Ρίτσαρντ Περάλτα. Πρώτο τρίποντο στη διοργάνωση και για την Εστουδιάντες ντε Μέριδα, μετά το υπέρ της 5-1 απέναντι στη Σαμόρα. Δύο γκολ για τους «ροχιμπλάνκος» πέτυχε ο 26χρονος φορ από τον Παναμά Ερβιν Τσορίγια. Για την Εστουδιάντες αυτή ήταν η 3η συνολικά επιτυχία ως φιλοξενούμενη της Σαμόρα, με το ρεκόρ της σε 19 παιχνίδια από το 2008 να είναι 3 νίκες, 2 ισοπαλίες και 14 ήττες.

Συνοπτικά η 3η αγωνιστική

Πουέρτο Καμπέγιο - Ουν. Σεντράλ 4-0 (14’ και 60’ Ερνάντες, 29’ Πέρες, 90’+2 Στέφενς)

Λα Γκουάιρα - Μετροπολιτάνος 2-0 (74’ Τσακόν, 83’ Περάλτα)

Ντ. Τάτσιρα - Μονάγκας 1-0 (90’+12)

Ανγκοστούρα - Ράγιο Σουλιάνο 1-1 (83’ αυτ. Μινιτσέλι - 35’ Βιγιάγκρα)

Καράκας - Ερμάνος Κολμενιάρες 2-2 (41’ Γκουαριράπα, 78’ Κιχάδα - 6’ Γκονζάλες, 54’ πεν. Μπαλάντα)

Μινέρος - Πορτουγκέσα 0-0

Σαμόρα - Εστουδιάντες 1-5 (45’ αυτ. και 33’ Πενίγια - 8’ Τσορίγια, 15’ Παρέδες, 38’ Πάες, 65 Πένια)