Αλιάνσα Λίμα, Alianza Lima

Αβαντάζ με Μπάρκος

Περού

Στην κορυφή της βαθμολογίας στο Τορνέο Κλαοσούρα 2022 του Περού παρέμεινε η Αλιάνσα Λίμα, μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της διοργάνωσης.

Συγκεκριμένα, για τη 18η αγωνιστική οι «αλιανσίστας» κέρδισαν με 1-0 την Αζακούτσο και έφτασαν τους 39 βαθμούς. Για την Αλιάνσα Λίμα που συμπλήρωσε 4 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση σκόραρε ο 38χρονος πρώην διεθνής Αργεντινός επιθετικός Ερνάν Μπάρκος, ο οποίος έφτασε συνολικά τα 17 γκολ σε 32 εμφανίσεις στη φετινή Λίγκα 1. Στη 2η θέση της κατάταξης με 38 πόντους ακολουθεί η Σπόρτινγκ Κριστάλ που επανήλθε στις επιτυχίες, επικρατώντας 2-0 της Αλιάνσα Ατλέτικο. Για τη «μάκινα σελέστε» βρήκαν δίχτυα ο 34χρονος μέσος Ντιέγκο Μπουονανότε, πρώην ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ και ο 31ος ετών διεθνής φορ Αλεχάντρο Εμπεργκ, ο οποίος έφτασε συνολικά τα 10 γκολ σε 32 εμφανίσεις στη φετινή Λίγκα 1. Στην 3η θέση με 37 βαθμούς βρίσκεται η Ατλέτικο Γκράου που επιβλήθηκε με σκορ 2-1 της Μελγκάρ και την άφησε στους 33 πόντους και την 4η θέση της κατάταξης. Οι «άλμπος» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά ισοφάρισαν στο 80ο λεπτό με τον 27χρονο διεθνή επιθετικό Ρέι Σαντοβάλ και εξασφάλισαν το πολύτιμο τρίποντο με γκολ του 30χρονου φορ Ζοάο Βιγιαμαρίν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Εξάλλου, η Ουνιβερσιτάριο κέρδισε με 2-0 την Σπορ Ουανκάγιο, έφτασε την 5η θέση στη βαθμολογία και τους 32 βαθμούς και εξασφάλισε και μαθηματικά τη συμμετοχή της στο Κόπα Σουνταμερικάνα 2023. Για τους «κρέμας» σκόραρε δύο φορές ο 21ος ετών μέσος Πιέρο Κίσπε. Μια θέση στο Κόπα Σουνταμερικάνα 2023 διεκδικεί και η Σιενσιάνο που νίκησε με 6-2 την Κάρλος Στάιν, έχοντας ως κορυφαίους σε απόδοση παίκτες, με δύο γκολ και μια ασίστ έκαστος, τον 25χρονο επιθετικό Αντριάν Ουγκαρίτσα και τον 29χρονο Αργεντινό μέσο Νικολάς Ρινάλντι.

Συνοπτικά η 18η αγωνιστική

Μουνισιπάλ - Σαν Μαρτίν 2-1 (14’ πεν. Ασκουές, 49’ Ροντρίγκες - 75’ Αρόγιο)

Κάρλος Μανούτσι - Καχαμάρκα 0-2 (64’ Αρακάκι, 68’ Περάσα)

Αλιάνσα Ατλέτικο - Σπόρτινγκ Κριστάλ 0-2 (68’ Μπουονανότε, 90’+3 Εμπεργκ)

Τάρμα - Καντολάο 2-1 (7’ Ρεντζίφο, 45’+1 Σέρνα - 49’ Ρέινα)

Ουνιβερσιτάριο - Ουανκάγιο 2-0 (22’ + 41’ Κίσπε)

Σιενσιάνο - Κάρλος Στάιν 6-2 (29’ + 60’ Ουγκαρίτσα, 35’ + 66’ Ρινάλντι, 52’ Σαντοβάλ, 71’ Καράντο - 20’ Παλάσιος, 78’ Μέντες)

Ατλ. Γκράου - Μελγκάρ 2-1 (80’ Σαντοβάλ, 90’+2 Βιγιαμαρίν - 42’ Κουέστα)

Μπινασιονάλ - Σέζαρ Βαγιέχο 3-0 (44’ Μαρότα, 66’ Ντουράν, 90’ Πόσιτο)

Αζακούτσο - Αλιάνσα Λίμα 0-1 (15’ Μπάρκος)