Κόλο Κόλο - Ουν. ντε Τσίλε, Colo Colo vs. Universidad de Chile

Χωρίς νικητή το Superclásico 193

Χιλή

Στο 0-0 έμειναν Κόλο Κόλο και Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε για την 8η αγωνιστική στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2023 της Χιλής.

Η Κόλο Κόλο έφτασε τους 11 βαθμούς και βρίσκεται στην 7η θέση της κατάταξης, ενώ η Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε είναι 3η στη βαθμολογία με 14 πόντους. Πάντως, η Κόλο Κόλο συμπλήρωσε 22 Superclásico αήττητη, με απολογισμό 15 νίκες και 7 ισοπαλίες! Η πιο πρόσφατη νίκη της Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε σε Superclásico είναι το υπέρ της 3-2 για τη 14η αγωνιστική στο Τορνέο Τρανζισιόν 2013. Ισοπαλία με σκορ 2-2 παραχώρησε η πρωτοπόρος Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα στην Ουνιόν Εσπανιόλα και έχει 17 βαθμούς. Μάλιστα, οι «χισπάνος» είχαν αποκτήσει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 38ο λεπτό, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Φερνάντο Τζαμπέντρι, ο οποίος με δύο γκολ εξασφάλισε το βαθμό για τους «κρουζάδος». Ο 35χρονος Αργεντινός επιθετικός «μετράει» 8 τέρματα σε 9 παιχνίδι σε όλες τις φετινές διοργανώσεις. Στη 2η θέση της βαθμολογίας με 15 πόντους ανέβηκε η Ουατσιπάτο που επανήλθε στις επιτυχίες, επικρατώντας 3-1 της Κουρικό Ουνίδο. Για τους «σιδεράδες» (Ουατσιπάτο) βρήκε δίχτυα και ο 30χρονος Αργεντινός φορ Ματέο Ακόστα, ο οποίος πέρσι διακρίθηκε στην πατρίδα του, πετυχαίνοντας 13 τέρματα σε 33 ματς πρωταθλήματος (στη 2η κατηγορία) με τη φανέλα της Μπράουν ντε Αντρογκέ. Επίσης, η Κοκίμπο Ουνίδο κέρδισε με 2-1 την Κομπρεσάλ, συμπλήρωσε 3 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση και ανέβηκε στην 4η θέση με 13 βαθμούς. Για τους «πειρατές» σκόραραν ο 31ος ετών επιθετικός Ρούμπεν Φαρφάν και ο 27χρονος μέσος Λουτσιάνο Καμπράλ. Εξάλλου, η Εβερτον «λύγισε» με σκορ 1-0 την αντίσταση της Νιουμπλένσε και «σκαρφάλωσε» στην 8η θέση της βαθμολογίας με 11 πόντους. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος στην αναμέτρηση ήταν ο 31ος ετών φορ Ματίας Κάμπος.

Συνοπτικά η 8η αγωνιστική

Κοπιαπό - Λα Καλέρα 0-0

Εβερτον - Νιουμπλένσε 1-0 (56’ Κάμπος)

Κουρικό - Ουατσιπάτο 1-3 (79’ Λέιβα - 45’+2 Παλμετσάνο, 71’ Μόντες, 90’ Ακόστα)

Ουν. Κατόλικα - Ουνιόν Εσπανιόλα 2-2 (55’ και 78’ Τζαμπέντρι - 2’ Πινέιρο, 38’ πεν. Γκαράτε)

Κόλο Κόλο - Ουν. ντε Τσίλε 0-0