Λιμπερτάδ, Libertad

Ηγέτης της Λιμπερτάδ ο Μελγκαρέχο

Κύριες Ομάδες

Παραγουάη

Τους 19 βαθμούς, με 6 νίκες και 1 ισοπαλία σε 7 αγωνιστικές έφτασε η Λιμπερτάδ στο Τορνέο Απερτούρα 2023 της Παραγουάης.

Συγκεκριμένα, οι «ασπρόμαυροι» κέρδισαν με 2-0 την Γκουαϊρένια, έχοντας ως σκόρερς τον 32χρονο διεθνή μέσο Λορέντσο Μελγκαρέχο και τον 28χρονο διεθνή επιθετικό Εκτορ Βιγιάλμπα. Ο Μελγκαρέχο έχει ξεκινήσει δυναμικά τη σεζόν με 4 γκολ και 1 ασίστ σε 7 συμμετοχές, ενώ πέρσι είχε συνολικά 20 γκολ και 6 ασίστ σε 54 παρουσίες με τη φανέλα της Λιμπερτάδ. Στη 2η θέση της κατάταξης με 14 πόντους ακολουθεί η Γκουαρανί που συμπλήρωσε 4 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 1-0 της Τακαουαρί με τέρμα του 36χρονου αμυντικού Μάρκος Κάθερες, ο οποίος είναι διεθνής με την Παραγουάη. Στην 3η θέση με 12 βαθμούς ανέβηκε η Ολίμπια που επανήλθε στις επιτυχίες μετά από 4 αγωνιστικές, νικώντας 2-1 τη Χενεράλ Καμπαγιέρο. Για την «Ο» σκόραρε για 4η φορά στη διοργάνωση ο 28χρονος διεθνής επιθετικός Ντερλίς Γκονζάλες, ο οποίος πέρσι έκανε μια σπουδαία σεζόν με συνολικά 22 γκολ και 10 ασίστ σε 53 συμμετοχές. Στις νίκες επέστρεψε και η Νασιονάλ Ασουνσιόν που επιβλήθηκε με σκορ 1-0 της Ρεσιτέντσια και έχει 11 πόντους. Το μοναδικό τέρμα στο ματς σημείωσε ο 21ος ετών φορ Γκουστάβο Καμπαγιέρο. Επίσης, η Σπορτίβο Αμελιάνο κέρδισε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική, αυτή τη φορά με 2-1 την Σπορτίβο Τρινιντένσε και έφτασε τους 10 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν το τρίποντο με γκολ του 22χρονου φορ Ρίσαρντ Τοράλες στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

Συνοπτικά η 7η αγωνιστική

Λιμπερτάδ - Γκουαϊρένια 2-0 (47’ Μελγκαρέχο, 90’+2 Βιγιάλμπα)

Χενεράλ Καμπαγιέρο - Ολίμπια 1-2 (22’ Κ. Γκονζάλες - 18’ πεν. Ντ. Γκονζάλες, 23’ Καρντόσο)

Ρεσιτέντσια - Νασιονάλ 0-1 (55’ Καμπαγιέρο)

Αμελιάνο - Τρινιντένσε 2-1 (55’ Ορτίθ, 90’+2 Τοράλες - 78’ Μανά)

Σέρο Πορτένιο - Λουκένιο 3-3 (81’ Καρασκάλ, 88’ Μπομπαντίγια, 90’+1 Σαμούντιο - 16’ πεν. Πέρες, 61’ Σαρπεντιέρ, 90’+10 Αγκιλάρ)

Γκουαρανί - Τακουαρί 1-0 (29’ Κάθερες)