Ισοπαλίες για Ρεντίστας, Νασιονάλ

Φωτογραφία

Ουρουγουάη

Οι δύο ομάδες στην κορυφή της βαθμολογίας στο Τορνέο Απερτούρα 2020 της Ουρουγουάης, έχασαν βαθμούς στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Συγκεκριμένα, η Ρεντίστας, που έχει και ματς λιγότερο, έφερε 2-2 με αντίπαλο την Προγκρέσο. Μάλιστα, προηγήθηκε στο σκορ, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και τελικά απέφυγε την ήττα με γκολ του 30χρονου μέσου Σαντιάγκο Ρομέρο στο 82ο λεπτό. Η «ρόχο» (Ρεντίστας) έφτασε έτσι τους 20 πόντους, όσους έχει και η Νασιονάλ, που έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ. Οι «άλμπος» (Νασιονάλ) άνοιξαν το σκορ με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος (9 γκολ) Γκονζάλο Μπεργκέσιο, αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Τις γκέλες των πρωτοπόρων δεν εκμεταλλεύτηκε η 3η Μοντεβιδέο Ουόντερερς, που έμεινε στους 19 βαθμούς, έπειτα από την ήττα, για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, με 2-1 από την 4η Τόρκε. Η «σελέστε» (Τόρκε) έφτασε τους 17 πόντους, όσους έχει και η Σέρο Λάργκο, που επιβλήθηκε 3-1 της Πλάζα Κολόνια. Εξάλλου, η Πενιαρόλ έμεινε στο 0-0 απέναντι στη Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο και πλέον, απέχει 4 βαθμούς από την κορυφή της κατάταξης. Οι «καρμπονέρος» (Πενιαρόλ) απέτυχαν να κερδίσουν για 3η φορά στις 5 τελευταίες αγωνιστικές.

Συνοπτικά η 11η αγωνιστική

Προγκρέσο - Ρεντίστας 2-2 (76’ Φερέιρα, 81’ Αλες - 4’ Ροντρίγκες, 82’ Ρομέρο)

Πλάζα Κολόνια - Σέρο Λάργκο 1-3 (18’ Φερνάντες - 9’ Μάι, 84’ Φεραρές, 90’+4 Λέγιες)

Τόρκε - Ουόντερερς 2-1 (2’ πεν. Μπρουν, 34’ Κοκάρο - 65’ Παΐς)

Ρίβερ Πλέιτ - Πενιαρόλ 0-0

Λίβερπουλ - Ντανούμπιο 2-1 (29’ πεν. Ραμίρες, 70’ Οκάμπο - 76’ Μεντέρος)

Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ - Νασιονάλ 1-1 (90’+1 Ναβάρο - 62’ Μπεργκέσιο)

Σέρο - Μπόστον Ρίβερ 2-1 (55’ Βιγιάρ, 77’ Τανκρέντι - 52’ πεν. Ροντρίγκες)

Φένιξ - Ντ. Μαλντονάντο 1-0 (35’ Φερνάντες)