Πενιαρόλ, Peñarol

Με ανατροπή η Πενιαρόλ

Ουρουγουάη

Την 4η νίκη της σε 5 αγωνιστικές στο Τορνέο Απερτούρα 2023 της Ουρουγουάης σημείωσε η Πενιαρόλ.

Οι «καρμπονέρος» υποδέχτηκαν την Ντεπορτίβο Μαλντονάντο και κέρδισαν με σκορ 2-1, φτάνοντας τους 13 βαθμούς στην κατάταξη. Η Πενιαρόλ βρέθηκε να χάνει στο 25ο λεπτό, μετά από γκολ του 29χρονου μέσου Μάρκος Καντέρα, αλλά «γύρισε» το ματς και εξασφάλισε το τρίποντο με γκολ του Κάρλος Σάντσες και του Ματίας Αρέτσο. Ο 38χρονος πρώην διεθνής μέσος (Σάντσες) επέστρεψε φέτος στην πατρίδα του, έπειτα από μια σπουδαία καριέρα σε Αργεντινή, Μεξικό και Βραζιλία. Από την πλευρά του, ο 20χρονος φορ (Αρέτσο) έφτασε τα 6 γκολ σε 5 ματς στη διοργάνωση! Εκτός έδρας επιτυχία για την Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ που νίκησε με 3-0 τη Μοντεβιδέο Σίτι Τόρκε και έχει 8 πόντους στη βαθμολογία. Το τρίτο γκολ στο παιχνίδι σημείωσε ο 29χρονος επιθετικός και πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού τη σεζόν 2013-14 Αντριάν Μπαλμπόα. Σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισε η Λα Λους που επικράτησε 3-2 της Λίβερπουλ Μοντεβιδέο και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Οι νεοφώτιστοι στην κατηγορία βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά έκαναν την ανατροπή που ολοκληρώθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τέρμα του 24χρονου φορ Νίκολας Σκιαπακάσε. Εξάλλου, η Πλάσα Κολονία επιβλήθηκε με 3-1 της Φένιξ και έχει 6 πόντους στη βαθμολογία. Για τους «ασπροπράσινους» σκόραρε δύο φορές ο 24χρονος Νιγηριανός επιθετικός Κρίστιαν Εμπερε.

Συνοπτικά η 5η αγωνιστική

Ράσινγκ - Ντανούμπιο 1-1 (68’ Βερόν - 18’ Φερνάντες)

Σίτι Τόρκε - Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ 0-3 (14’ πεν. Φεράρι, 19’ Αμπάλντο, 78’ Μπαλμπόα)

Σέρο - Νασιονάλ 2-2 (20’ Ροντρίγκες, 67’ Αμπέρο - 12’ Τρέτσα, 70’ Περέιρο)

Μπόστον Ρίβερ - Ρίβερ Πλέιτ 0-0

Λίβερπουλ - Λα Λους 2-3 (27’ Μαρτιρένα, 74’ Νάπολι - 38’ Κιντάνα, 84’ αυτ. Πέρες, 90’+3 Σκιαπακάσε)

Πενιαρόλ - Μαλντονάντο 2-1 (31’ Σάντσες, 71’ Αρέτσο - 27’ Καντέρα)

Σέρο Λάργκο - Ουόντερερς 0-0

Πλάσα Κολονία - Φένιξ 3-1 (33’ και 47’ Εμπερε, 90’+15 Γκογένι - 69’ Οκάμπο)