Ντεπορτίβο Κάλι, Αμέρικα ντε Κάλι

Οι ομάδες του Κάλι στην κορυφή

Άλλες Ομάδες

Κολομβία

Η Ντεπορτίβο Κάλι και η Αμέρικα ντε Κάλι οδηγούν την κούρσα μετά από 4 αγωνιστικές στο Τορνέο Φιναλιτζασιόν 2019 της Κολομβίας.

Οι «βερδιμπλάνκος» (Ντ. Κάλι) επικράτησαν 2-0 της Λα Εκιδάδ και έφτασαν τους 10 βαθμούς στην κατάταξη. Ο 24χρονος Αργεντινός επιθετικός Χουάν Ντινένο έδωσε το προβάδισμα στην Ντεπορτίβο Κάλι και μετράει συνολικά 17 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα (Απερτούρα - Φιναλιτζασιόν). Στους 10 πόντους βρίσκονται και οι «κόκκινοι διάβολοι» (Αμέρικα), που σημείωσαν σπουδαία εκτός έδρας νίκη εις βάρος της κατόχου του τίτλου Ζούνιορ ντε Μπαρανκίγια. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο 27χρονος Αργεντινός μέσος Ματίας Πισάνο.

Συνοπτικά η 4η αγωνιστική

Ουνιόν Μαγκνταλένα - Μεντεγίν 1-1 (12’ Σουμπέρο - 45’+1 Κάνο)

Ντ. Κάλι - Λα Εκιδάδ 2-0 (53’ Ντινένο, 74’ Καμπρέρα)

Κουτσούτα - Ονσε Κάλντας 1-1 (15’ Ρεστρέπο - 53’ Μοσκέρα)

Μιγιονάριος - Γιαγκουάρες 2-1 (32’ αυτ. Μοσκέρα, 75’ Ρομάν - 22’ Μπουένο)

Ντ. Πάστο - Ατλ. Μπουκαραμάνγκα 1-1 (90’+6 Ντε Λα Ρόσα - 57’ πεν. Πέρες)

Αλ. Πετρολέρα - Ενβιγκάδο 1-0 (79’ Βάσκες)

Ζούνιορ - Αμέρικα ντε Κάλι 0-1 (90’+4 πεν. Πισάνο)

Πατριότας - Ριονέγκρο 2-0 (72’ αυτ. Μένα, 90’+3 Καστανιέδα)

Ντ. Τολίμα - Σάντα Φε 4-0 (19’ πεν. Μπανγκέρο, 65’ Βαλντές, 78’ Πλάτα, 84’ Καμπάς)

Ατλ. Νασιονάλ - Ατλ. Ουΐγια 4-1 (10’ Σεπελίνι, 76’ Ερνάντες, 81’ Μουνιόθ, 87’ Καντέλο - 71’ Γκαρσές)