Πούμας, Pumas

«Παρέα»... νικητών

Μεξικό

Με νίκες προχώρησαν στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στο Τορνέο Απερτούρα 2020 του Μεξικού οι 3 από τις 4 πρώτες ομάδες της κατάταξης.

Υπενθυμίζεται, ότι οι 4 πρώτες ομάδες στη βαθμολογία προκρίνονται απευθείας στο 2ο γύρο των πλέι - οφ του πρωταθλήματος. Στην 1η φάση συμμετέχουν τα κλαμπ στις θέσεις 5-12. Ετσι, η Πούμας, η Κρουζ Αζούλ και η Αμέρικα πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης και εδραίωσαν την παρουσία τους στις προνομιούχες θέσεις, ενώ η 4η της «παρέας», Λεόν, έφερε ισοπαλία, αλλά διατηρεί απόσταση ασφαλείας από την 5η θέση. Συγκεκριμένα, οι «ουνιβερσιτάριος» (Πούμας) επικράτησαν 2-1 της Σάντος Λαγκούνα, φτάνοντας τους 19 βαθμούς, με τον διεθνή Αργεντινό φορ Χουάν Ιτούρμπε, που είχε αγωνιστεί στο παρελθόν σε Πόρτο και Ρόμα, μεταξύ άλλων, να δίνει το προβάδισμα στους νικητές της αναμέτρησης.

Από την πλευρά της, η Κρουζ Αζούλ επανήλθε στις επιτυχίες, «λυγίζοντας» την αντίσταση της Πατσούκα με γκολ του Τζόναθαν Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις και μετράει και αυτή 19 πόντους. Για τον 27χρονο διεθνή Ουρουγουανό επιθετικό αυτό ήταν συνολικά το 7ο τέρμα στη διοργάνωση. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Αμέρικα, που επικράτησε 3-2 της Πουέμπλα, αν και βρέθηκε να χάνει στο 30ο λεπτό με δύο γκολ διαφορά και έφτασε τους 19 βαθμούς! Ο 27χρονος διεθνής φορ Ενρι Μαρτίν βρήκε δίχτυα για τους «αετούς» (Αμέρικα) και έφτασε τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα. Στην 4η θέση με 18 πόντους ακολουθεί η Λεόν, που έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Τίγκρες. Ωστόσο, απέχει 4 βαθμούς από την 5η Πατσούκα, που ηττήθηκε με 1-0 από την Κρουζ Αζούλ.

Συνοπτικά η 9η αγωνιστική

Ατλ. Σαν Λουΐς - Νεκάξα 2-1 (75’ Καταλάν, 84’ Μπερτεράμε - 21’ Ζεντέγιας)

Τολούκα - Χουαρές 0-1 (50’ Λεθκάνο)

Μοντερέι - Ατλας 1-1 (84’ Φούνες Μόρι - 68’ Ακόστα)

Κίβας - Κερετάρο 1-1 (32’ Μασίας - 58’ Σιλβέιρα)

Πουέμπλα - Αμέρικα 2-3 (17’ Εσκότο, 30’ Κουέστα - 52’ πεν. Αγκιλέρα, 56’ Μαρτίν, 65’ Βίνιας)

Λεόν - Τίγκρες 1-1 (45’ Ναβάρο - 74’ Μέζα)

Κρουζ Αζούλ - Πατσούκα 1-0 (90’+1 Ροντρίγκες)

Μαζατλάν - Τιχουάνα 1-0 (8’ Ουέρτα)

Σάντος Λαγκούνα - Πούμας 1-2 (68’ Ριβέρο - 29’΄Ιτούρμπε, 50’ Ινιέστρα)