Ντ. Τάτσιρα, Deportivo Táchira
Νέα

Πρώτο «διπλό» για την Ντ. Τάτσιρα

Φωτογραφίες από

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2023 της Βενεζουέλα πανηγύρισε η Ντεπορτίβο Τάτσιρα.

Για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης οι «κιτρινόμαυροι» φιλοξενήθηκαν από την Καραμπόμπο στη Βαλένθια και πήραν τη νίκη με σκορ 3-1, φτάνοντας τους 9 βαθμούς στην κατάταξη. Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν ο 30χρονος μέσος Νέλσον Ερνάντες, ο 25χρονος αμυντικός Γκονζάλο Μότες και ο 19χρονος διεθνής επιθετικός Γέρσον Τσακόν, ο οποίος αγωνίστηκε και στο πρόσφατο Κόπα Αμέρικα (Κ-20). Το «4 στα 4» έκανε η Ακαντέμια Πουέρτο Καμπέγιο, έπειτα από το υπέρ της 2-0 εις βάρος της Πορτουγκέσα, με σκόρερς τον 23χρονο φορ Ντάνι Πέρες και τον 26χρονο επιθετικό Μάρκο Μπουστίγιο. Επιστροφή στις νίκες για τη Μονάγκας που «λύγισε» με τέρμα του 23χρονου επιθετικού Σαντιάγκο Ερέρα την αντίσταση της Ανγκοστούρα και έχει 7 πόντους στη βαθμολογία. Στους 6 βαθμούς στην κατάταξη βρίσκεται η Καράκας που επιβλήθηκε με σκορ 2-0 της Ουνιβερσιδάδ Σεντράλ Βενεζουέλα και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στο νέο πρωτάθλημα. Τα γκολ στην αναμέτρηση σημείωσαν ο 25χρονος Αργεντινός φορ Εμανουέλ Μερκάδο και ο 20χρονος επιθετικός Σαούλ Γκουαριράπα. Με την Καράκας ισοβαθμεί η Σαμόρα που επικράτησε 2-1 της Μετροπολιτάνος, κάνοντας και ανατροπή στο σκορ που ολοκληρώθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 27χρονου επιθετικού Γιανόσκι Ρέγιες.

Συνοπτικά η 4η αγωνιστική

Σουλιάνο - Μινέρος 4-4 (15’ Πένια, 70’ Πιρέλα, 79’ πεν. Ραμίρες, 85’ Κολίνα - 10’ Ουσκαντέγκι, 32’ Μοντέρο, 45’ Αλκότσερ, 72’ Μπλάνκο)

Μετροπολιτάνος - Σαμόρα 1-2 (27’ Ορτίθ - 75’ Γκαρσές, 90’+3 Ρέγιες)

Ερμάνος Κολμενιάρες - Λα Γκουάιρα 0-0

Πορτουγκέσα - Πουέρτο Καμπέγιο 0-2 (3’ Πέρες, 88’ Μπουστίγιο)

Ουν. Σεντράλ - Καράκας 0-2 (55’ Μερκάδο, 88’ Γκουαριράπα)

Μονάγκας - Ανγκοστούρα 1-0 (53’ Ερέρα)

Καραμπόμπο - Ντ. Τάτσιρα 1-3 (65’ πεν. Νκεγκ - 38’ Ερνάντες, 77’ Μότες, 90’+2 Τσακόν)