Στο podium η Αργεντινή

Πρωταθλήματα

Copa America

Την 3η θέση στο Κόπα Αμέρικα 2019 κατέκτησε η Αργεντινή.

Στον «μικρό» τελικό της διοργάνωσης που έγινε στο Σάο Πάολο η «αλμπισελέστε» (Αργεντινή) επικράτησε 2-1 της Χιλής. Ο Σέρχιο Αγκουέρο έδωσε το προβάδισμα στη «σελέστε ι μπλάνκα» με γκολ στο 12ο λεπτό, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Πάολο Ντιμπάλα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η «ρόχα» (Χιλή) μείωσε στο 59ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αρτούρο Βιδάλ για το τελικό σκορ. Να σημειωθεί, ότι στο 37’ αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Λιονέλ Μέσι για την Αργεντινή και ο Γκάρι Μεδέλ από τη Χιλή! Επίσης, η Αργεντινή τερμάτισε στην πρώτη 3αδα του Κόπα Αμέρικα για 5η φορά στις 6 πιο πρόσφατες συμμετοχές της.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Αρμάνι, Φόιθ, Πεσέλα, Οταμέντι, Ταγλιαφίκο, Ντε Πολ, Παρέδες, Λο Τσέλσο (90+1' Μόρι), Ντιμπάλα (67' Ντι Μαρία), Μέσι, Αγκουέρο (81' Σουάρες)

ΧΙΛΗ: Αρίας, Ντίαζ, Μεδέλ, Χάρα (59' Μαριπάν), Ισλα, Πούλγκαρ, Αρανγκίς (83' Καστίγιο), Βιδάλ, Μποσεζούρ, Βάργκας, Σάντσες (17' Φερνάντες)