Κόλο Κόλο, Colo Colo

Ανετα η Κόλο Κόλο

Χιλή

Σέντρα στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2024 της Χιλής.

Η κάτοχος του τίτλου Ουατσιπάτο έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Κομπρελόα στο «Τσόρος ντελ Ντεσιέρτο». Αντίθετα, η Κόλο Κόλο νίκησε με 3-0 την Ουνιόν Εσπανιόλα, έχοντας ως σκόρερ τον 26χρονο Ουρουγουανό αμυντικό Μαξιμιλιάνο Φαλκόν, τον 33χρονο διεθνή μέσο Εστεμπάν Πάβες και τον 21ος ετών αμυντικό Ντάνιελ Γκουτιέρες. Τους τρεις βαθμούς της νίκης στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής εξασφάλισε και η Ο’Χίγκινς που επικράτησε με σκορ 3-1 της Κοπιαπό. Για τη «Λα Σελέστε» σκόραραν ο 21ος ετών επιθετικός Σιμόν Κοντρέρας, ο 28χρονος Αργεντινός επιθετικός Οκτάβιο Μπιάνκι και ο 29χρονος διεθνής φορ και πρώην παίκτης του Ατρόμητου την περίοδο 2019-21 Μπράιαν Ραμπέγιο. Το τρίποντο πανηγύρισε και η Ντεπόρτες Ικίκε που επιβλήθηκε με 3-2 της Αουντάξ Ιταλιάνο. Οι «Λος Ντραγκόνες Σελέστες» προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς σε 2-1 στο 50’. Ωστόσο, με αυτογκόλ του 38χρονου μέσου Κάρλος Βιγιανουέβα που φόρεσε στο παρελθόν και τη φανέλα της εθνικής Χιλής στο 90’+5 και τέρμα του 28χρονου Αργεντινού μέσου Λάσαρο Ρομέρο στο 90’+7 οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ σε 3-2 και πήραν τη νίκη! Να σημειωθεί, ότι πέρσι ο Λάσαρο Ρομέρο ήταν από τους πρωταγωνιστές της Ντεπορτίβο Ριέστρα στην άνοδό της στην Πριμέρα Ντιβισιόν της Αργεντινής, σημειώνοντας 14 τέρματα σε 34 εμφανίσεις.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Ουνιόν Εσπανιόλα - Κόλο Κόλο 0-3 (13’ Φαλκόν, 18’ Πάβες, 77’ Γκουτιέρες)

Λα Καλέρα - Ουν. Κατόλικα ανβλ.

Αουντάξ - Ικίκε 2-3 (35’ Ριπ, 50’ Χεραλντίνο - 21’ Πουτς, 50’+5 αυτ. Βιγιανουέβα, 90’+7 Ρομέρο)