Κοπιαπό, Copiapó

Επτά γκολ στο «Luis Valenzuela Hermosilla»

Χιλή

Συναρπαστική νίκη με σκορ 4-3 πανηγύρισε εις βάρος της Ουνιόν Εσπανιόλα η Ντεπόρτες Κοπιαπό.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 22η αγωνιστική στην Πριμέρα Ντιβισιόν της Χιλής. Η Ντεπόρτες επανήλθε έτσι στις επιτυχίες μετά από 4 αγωνιστικές, ανέβηκε στη 15η θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς και διατήρησε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία. Για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 3-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ισοφαρίστηκαν σε 3-3 στο 77ο λεπτό, σκόραρε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης και «κλείδωσε» τη νίκη ο 27χρονος Αργεντινός επιθετικός Μανουέλ Λόπες. Επίσης, ο συμπαίκτης του, ο 19χρονος φορ Τζον Βαλαντάρες σημείωσε δύο τέρματα, ενώ γκολ και ασίστ είχε στο ματς για τους γηπεδούχους ο 36χρονος Αργεντινός μέσος Χόρχε Λούνα. Να σημειωθεί, ότι για τους «Χισπάνος» βρήκε δίχτυα ο 29χρονος Αργεντινός επιθετικός Λεάντρο Γκαράτε και έφτασε τα 12 γκολ σε 22 συμμετοχές στο πρωτάθλημα. Εξάλλου, η Ουνιόν Λα Καλέρα επικράτησε 2-1 της Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε και παρέμεινε σε τροχιά εξόδου στις διοργανώσεις της CONMEBOL για το 2024, κατέχοντας την 7η θέση με 31 πόντους. Για τους «ρόχος» ξεχώρισε με ένα γκολ και μια ασίστ ο 35χρονος Αργεντινός μέσος και πρώην παίκτης της ΑΕΚ της σεζόν 2015-16 Ντιέγκο Μπουονανότε. Στην 9η θέση με 30 βαθμούς ανέβηκε η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα που επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από 3 αγωνιστικές, επικρατώντας 2-1 της Νιουμπλένσε. Πρωταγωνιστής για τους «Κρουσάδος» στο ματς αναδείχθηκε ο 35χρονος Αργεντινός φορ Φερνάντο Τζαμπέντρι που σκόραρε και έδωσε και ασίστ και «μετράει» 14 γκολ και 2 ασίστ σε 27 συμμετοχές σε όλες τις φετινές διοργανώσεις.

Συνοπτικά η 22η αγωνιστική

Λα Καλέρα - Ουν. Ντε Τσίλε 2-1 (25’ Μπουονανότε, 67’ Πέρες - 79’ Φερνάντες)

Αουντάξ - Κοκίμπο 1-1 (34’ Κολάο - 71’ Παραγκές)

Ουατσιπάτο - Παλεστίνο ανβλ.

Κοπιαπό - Εσπανιόλα 4-3 (8’ και 45”+1 Βαλαντάρες, 30’ Λούνα, 90’+2 Λόπες - 57’ Φερνάντες, 67’ Γκαράτε, 77’ Ουρίμπε)

Ουν. Κατόλικα - Νιουμπλένσε 2-1 (6’ Τζαμπέντρι, 53’ Ορτίθ - 90’+18 πεν. Ρούμπιο)

Κουρικό - Ο’Χίγκινς ανβλ.

Μαγκαλάνες - Κόλο Κόλο ανβλ.

Εβερτον - Κομπρεσάλ 2-2 (57’ Κάμπος, 90’+7 Μαντρίντ - 49’ και 76’ πεν. Ουότερμαν)