«Φρόντισε» ο Φερνάντες για την Ντανούμπιο

Κύριες Ομάδες

Ουρουγουάη

Επιστροφή στις νίκες για την Ντανούμπιο.

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής για το Τορνέο Απερτούρα 2024 της Ουρουγουάης η Ντανούμπιο νίκησε με 5-3 τη Μιραμάρ Μισιόνες, επανήλθε στις επιτυχίες έπειτα από 5 αγωνιστικές και έφτασε τους 12 βαθμούς και την 9η θέση στη βαθμολογία. Πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση αναδείχθηκε ο Σεμπαστιάν Φερνάντες που σημείωσε χατ - τρικ τερμάτων. Ο 38χρονος πρώην διεθνής επιθετικός έφτασε τα 6 γκολ σε 13 συμμετοχές σε όλες τις φετινές διοργανώσεις. Να σημειωθεί, ότι το ρεκόρ της Ντανούμπιο σε συνολικά 9 αναμετρήσεις με αντίπαλο τη Μιραμάρ από το 2006 είναι 7 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Στην κορυφή της κατάταξης με 28 πόντους βρίσκεται η Πενιαρόλ που κέρδισε με 3-0 τη Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο και συμπλήρωσε 4 σερί νίκες στη διοργάνωση. Για τους «Καρμπονέρος» βρήκαν δίχτυα ο 33χρονος διεθνής μέσος Γκαστόν Ραμίρες, ο 21ος ετών μέσος Τιάγκο Γκαλέτο με αυτογκόλ και ο 25χρονος μέσος Λεονάρντο Φερνάντες που ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και έφτασε τα 6 τέρματα σε 10 παρουσίες στο Τορνέο Απερτούρα 2024. Στη 2η θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς ακολουθεί η Προγκρέσο που επικράτησε με 2-1 της Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, κάνοντας ανατροπή στο σκορ που ολοκληρώθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τέρμα του 30χρονου αμυντικού Αλεξ Σίλβα που σκόραρε για 6η φορά σε 10 εμφανίσεις στη διοργάνωση! Την 3η θέση στην κατάταξη με 22 πόντους κατέχει η Νασιονάλ Μοντεβιδέο που επιβλήθηκε με σκορ 2-1 της Σέρο και συμπλήρωσε 4 συνεχόμενες επιτυχίες στο Τορνέο Απερτούρα 2024. Τα γκολ για την «Τρικολόρ» σημείωσαν ο 28χρονος επιθετικός Γκονζάλο Καρνέιρο και ο 27χρονος μέσος Κρίστιαν Ολίβα.

Συνοπτικά η 10η αγωνιστική

Ράμπλα Τζούνιορς - Μαλντονάντο 1-1 (42’ Ρογιόν - 58’ Μενόσε)

Σέρο Λάργκο - Μπόστον Ρίβερ 2-0 (12’ και 77’ πεν. Σιλβέιρα)

Μιραμάρ - Ντανούμπιο 3-5 (30’ πεν. Ματσάδο, 82’ Γέπες, 90’+1 Βάσκες - 28’ Λέγες, 45’+3 Σόσα, 61’ και 68’ και 90’+6 Φερνάντες)

Προγκρέσο - Λίβερπουλ 2-1 (74’ Λόπες, 90’+3 Σίλβα - 28’ Νίκολα)

Σέρο - Νασιονάλ 1-2 (61’ Ματσέλι - 40’ Καρνέιρο, 70’ Ολίβα)

Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ - Ουόντερερς 2-2 (36’ Βουντς, 86’ Σορία - 54’ Φρέιτας, 65’ Φονσέκα)

Ράσινγκ - Φένιξ 2-0 (45’+1 ντε λος Σάντος, 87’ Αλανίς)

Πενιαρόλ - Ρίβερ Πλέιτ 3-0 (8’ Ραμίρες, 23’ αυτ. Γκαλέτο, 72’ πεν. Φερνάντες)