Κομπρεσάλ και Ουατσιπάτο για τον τίτλο

Κύριες Ομάδες

Χιλή

Η Κομπρεσάλ και η Ουατσιπάτο θα διεκδικήσουν τον τίτλο στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2023 της Χιλής στην 30η και τελευταία αγωνιστική!

Στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής (29η) η Κομπρεσάλ νίκησε με 4-3 την Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε και έφτασε τους 56 βαθμούς, κατέχοντας την 1η θέση στη βαθμολογία. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τους «Ανθρακωρύχους» (Κομπρεσάλ) να παίρνουν δύο φορές το προβάδισμα στο σκορ, με 1-0 στο 45’+4 και με 2-1 στο 60ο λεπτό, τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή σε 2-3 στο 76’, αλλά τους γηπεδούχους να «γυρίζουν» το ματς υπέρ τους και να εξασφαλίζουν το πολύτιμο τρίποντο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον Γκαστόν Λεθκάνο! Ο 37χρονος Αργεντινός επιθετικός έφτασε τα 10 τέρματα, ενώ έχει και 6 ασίστ σε 27 ματς πρωταθλήματος. Στη 2η θέση της κατάταξης με 54 πόντους ακολουθεί η Ουατσιπάτο που επανήλθε στις επιτυχίες, μετά από δύο αγωνιστικές, επικρατώντας 1-0 της Νιουμπλένσε με αυτογκόλ του 32χρονου αμυντικού Εντσο Γκερέρο. Εκτός διεκδίκησης του τίτλου έμεινε η Κόλο Κόλο που ηττήθηκε με 2-0 από την Ουνιόν Εσπανιόλα και κατέχει την 3η θέση στη βαθμολογία με 51 βαθμούς. Εξάλλου, η Παλεστίνο επικράτησε 4-0 της Κουρικό Ουνίδο και εξασφάλισε μια θέση στις διοργανώσεις της CONMEBOL για το 2024. Για τους «Αραβες» σκόραρε δύο φορές και έδωσε ισάριθμες ασίστ ο Μαξιμιλιάνο Σάλας. Ο 26χρονος Αργεντινός φορ «μετράει» 9 τέρματα και 4 ασίστ σε 31 συμμετοχές σε όλες τις φετινές διοργανώσεις. Επίσης, στο ματς βρήκε δίχτυα δύο φορές ο 32χρονος μέσος Μίσαελ Ντάβιλα, ο οποίος έφτασε τα 13 γκολ σε 35 παρουσίες τη φετινή σεζόν. Μια θέση στις διοργανώσεις της CONMEBOL για το 2024 διεκδικεί και η Ουνιόν Λα Καλέρα που επιβλήθηκε με 2-1 της Κοκίμπο Ουνίδο, 3η επιτυχία της στις 5 τελευταίες αγωνιστικές.

Συνοπτικά η 29η αγωνιστική

Κοκίμπο - Λα Καλέρα 1-2 (4’ Καμπράλ - 28’ Φρέιτες, 42’ Πέρες)

Ουν. Κατόλικα - Κοπιαπό 2-2 (8’ και 23’ Αραβένα - 5’ Γκαρσία, 14’ Κάστρο)

Αουντάξ - Μαγκαλάνες 0-2 (28’ Κανάλες, 42’ Σαπάτα)

Παλεστίνο - Κουρικό 4-0 (48’ και 69’ Σάλας, 85’ και 90’+5 Ντάβιλα)

Εβερτον - Ο’Χίγκινς 0-2 (36’ Ντίας, 53’ Γκονζάλες)

Κόλο Κόλο - Ουνιόν Εσπανιόλα 0-2 (46’ Ουρίμπε, 74’ Γκαράτε)

Κομπρεσάλ - Ουν. Ντε Τσίλε 4-3 (45’+4 Μεσίας, 60’ Ουότερμαν, 81’ Κάστρο, 90’+5 Λεθκάνο - 57’ αυτ. Γιορκέρα, 66’ Παλάσιος, 76’ Φερνάντες)

Νιουμπλένσε - Ουατσιπάτο 0-1 (90’+7 αυτ. Γκερέρο)