Κερετάρο, Querétaro

Με ανατροπή τη νίκη η Κερετάρο

Μεξικό

Την 4η νίκη της στις 5 τελευταίες αγωνιστικές πανηγύρισε η Κερετάρο.

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής στο Τορνέο Κλαοσούρα 2024 του Μεξικό οι «Λος Αλμπιαζούλες» φιλοξενήθηκαν από την Ατλας και βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 στο 4ο λεπτό και με 2-1 στο 33’. Ωστόσο, έκαναν την ανατροπή  σε 3-2 που ολοκληρώθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 23χρονου επιθετικού Ετσον Αγιόν και εξασφάλισαν το τρίποντο, με το οποίο έφτασαν τους 20 βαθμούς και διατηρήθηκαν σε τροχιά πλέι - οφ (1-6 απευθείας, 7-10 πλέι - ιν στη βαθμολογία). Για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε στην αναμέτρηση, πετυχαίνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 36χρονος πρώην διεθνής φορ Πάμπλο Μπαρέρα. «Διπλό» πανηγύρισε και η Λεόν που κέρδισε με σκορ 2-1 τη Νεκάξα, 4η επιτυχία της στις 5 πιο πρόσφατες αγωνιστικές και με 20 πόντους στην κατάταξη παρέμεινε σε τροχιά πλέι-  οφ. Για τους «Λος Βερδιμπλάνκος» το δεύτερο γκολ στο ματς σημείωσε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας φέτος, ο 25χρονος διεθνής Ουρουγουανός επιθετικός Φεντερίκο Βίνιας που έφτασε συνολικά τα 15 τέρματα, ενώ έχει και 4 ασίστ σε 29 εμφανίσεις. Τέσσερις νίκες στις 5 τελευταίες αγωνιστικές έχει σημειώσει και η Τολούκα, έπειτα από το υπέρ της 3-2 κόντρα στην Πατσούκα, με το οποίο ανέβηκε στους 26 βαθμούς στη βαθμολογία. Για τους «Ντιάμπλος Ρόχος» (Τολούκα) σκόραρε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας φέτος, ο 33χρονος Βραζιλιάνος τερματοφύλακας Τιάγκο Βόλπι που έφτασε συνολικά τα 9 γκολ σε 32 εμφανίσεις. Επίσης, η Αμέρικα επικράτησε 2-1 της Ατλέτικο Σαν Λουΐς, 4ο τρίποντο στις 5 πιο πρόσφατες υποχρεώσεις της στη διοργάνωση και έχει 28 πόντους στην κατάταξη. Για τους «Αετούς» βρήκαν δίχτυα ο 30χρονος διεθνής Χιλιανός μέσος Ντιέγκο Βαλντές (12 γκολ  και 5 ασίστ σε 30 εμφανίσεις τη φετινή σεζόν) και ο 23χρονος διεθνής Ουρουγουανός μέσος Μπράιαν Ροντρίγκες.

Συνοπτικά η 13η αγωνιστική

Πουέμπλα - Τίγκρες 2-3 (23’ Ερέρα, 83’ Γκαρσία - 62’ Μπρουνέτα, 73’ Ρέγιες, 81’ Κόρδοβα)

Μασατλάν - Τιχουάνα 2-0 (41’ Αμαρίγια, 90’+2 Μπέλο)

Αμέρικα - Ατλ. Σαν Λουΐς 2-1 (54’ Βαλντές, 84’ Ροντρίγκες - 90’+5 πεν. Μπολί)

Πατσούκα - Τολούκα 2-3 (3’ Ροντρίγκες, 82’ Γκονζάλες - 13’ Γκαρσία, 34’ πεν. Τιάγκο Βόλπι, 44’ Βέγκα)

Μοντερέι - Γουαδαλαχάρα 0-2 (72’ αυτ. Μορένο, 90’+3 Μαρίν)

Πούμας - Κρουζ Αζούλ 0-0

Ατλας - Κερετάρο 2-3 (4’ Μουρίγιο, 33’ Ρέγιες - 30’ Σόσα, 70’ πεν. Μπαρέρα, 90’+3 Αγιόν)

Νεκάξα - Λεόν 1-2 (64’ Γκάρνινα - 61’ Θερβάντες, 89’ Βίνιας)

Χουαρές - Σάντος Λαγκούνα 2-1 (88’ Κάλβο, 90’+5 Σαλντίβαρ - 63’ Ετσεβερία)