Παλμέιρας, Palmeiras

Με Γκαμπριέλ Βερόν η Παλμέιρας

Βραζιλία

Επιστροφή στις νίκες για την Παλμέιρας, με τον Γκαμπριέλ Βερόν να είναι ο πρωταγωνιστής.

Ο 18χρονος επιθετικός, παγκόσμιος πρωταθλητής K-17 το 2019 με τη Βραζιλία, μπήκε ως αλλαγή στο 66ο λεπτό, στην αναμέτρηση με την Μπραγκαντίνο, με το σκορ 1-0 εις βάρος της Παλμέιρας και άλλαξε τη ροή της. Συγκεκριμένα, σημείωσε το 1-1 στο 69’ και στις καθυστερήσεις έδωσε την ασίστ στον Ουΐλιαν για το τελικό 1-2, με το οποίο η «βερντάο» (Παλμέιρας) επέστρεψε στις νίκες, φτάνοντας τους 13 βαθμούς και την 6η θέση στην κατάταξη, στο -4 από την πρωτοπόρο Ιντερνασιονάλ, που έχει και ματς παραπάνω. Να σημειωθεί, ότι οι Παουλίστας είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2020.

Η 1η Ιντερνασιονάλ «στραβοπάτησε» εντός έδρας, παραχωρώντας ισοπαλία με σκορ 2-2 στην Μποταφόγκο και μετράει 17 βαθμούς. Ο 31ος ετών μέσος Τιάγκο Γκαγιάρδο σκόραρε για την «κολοράντο» (Ιντερνασιονάλ) και με συνολικά 6 γκολ είναι πρώτος σκόρερ στη διοργάνωση. Στη 2η θέση και στο -1 ακολουθεί η Σάο Πάολο, που έκανε την ανατροπή απέναντι στη Φλουμινένσε, επικρατώντας 3-1. Για την «τρικολόρ Παουλίστα» ο 20χρονος επιθετικός Μπρένερ σημείωσε ένα γκολ και έδωσε και μια ασίστ. Στην 3η θέση με 15 βαθμούς βρίσκεται η Ατλέτικο Μινέιρο, που επιβλήθηκε 1-0 της Κοριτίμπα.

Δύο ομάδες ισοβαθμούν με 14 πόντους στην 4η θέση. Η Βάσκο ντα Γκάμα και η Φλαμένγκο. Η «βασκάο» πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην Ατλέτικο Παραναένσε με το 5ο γκολ του 32χρονου Αργεντινού επιθετικού Χερμάν Κάνο στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2020. Η δε κάτοχος του τίτλου (Φλαμένγκο) συμπλήρωσε 3 συνεχόμενα τρίποντα, έπειτα από το 2-1 εις βάρος της Φορταλέζα. Ο Γκαμπριέλ στο 87ο λεπτό με το 4ο τέρμα του στο πρωτάθλημα εξασφάλισε το τρίποντο στους Καριόκας.

Συνοπτικά η 8η αγωνιστική

Φλαμένγκο - Φορταλέτσα 2-1 (6’ Εβερτον Ριμπέιρο, 87’ Γκαμπριέλ - 14’ πεν. Ζουνίνιο)

Κορίνθιανς - Μποταφόγκο 2-2 (12’ πεν. Φάγκνερ, 90’+3 Τζο - 22’ Μπρούνο Ναζάριο, 75’ Καλού)

Σεαρά - Σάντος 0-1 (9’ Φελίπε Ζόναταν)

Μπραγκαντίνο - Παλμέιρας 1-2 (54’ Κλαουντίνιο - 69’ Γκαμπριέλ Βερόν, 90’+4 Ουΐλιαν)

Σάο Πάολο - Φλουμινένσε 3-1 (50’ Μπρένερ, 54’ Λουσιάνο, 90’+2 Βίτορ Μπουένο - 41’ Ουέλινγκτον Σίλβα)

Ιντερνασιονάλ - Μπαΐα 2-2 (28’ Πάτρικ, 68’ πεν. Τιάγκο Γκαγιάρδο - 20’ Ροντριγκίνιο, 90’+7 πεν. Κλέισον)

Βάσκο ντα Γκάμα - Ατλ. Παραναένσε 1-0 (7’ πεν. Κάνο)

Ατλ. Γκοϊανιένσε - Γκρέμιο 1-1 (11΄Εντσον - 41’ Ισάκε)

Σπορτ Ρεσίφε - Γκοϊάς 2-1 (60’ Μπαρσία, 76’ Μαρκίνιος - 68’ αυτ. Ελτον)

Κοριτίμπα - Ατλ. Μινέιρο 0-1 (33’ Εντουάρντο Σάσα)