Λεόν, León

Με ήρωα τον Βίνιας η Λεόν

Μεξικό

Στις καθυστερήσεις εξασφάλισε το πρώτο της τρίποντο στο Τορνέο Κλαοσούρα 2024 του Μεξικό η Λεόν.

Συγκεκριμένα, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης οι «Βερδιμπλάνκος» υποδέχτηκαν τη Σάντος Λαγκούνα και βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 στο 43’. Εκαναν την ανατροπή σε 2-1 στο 75ο λεπτό, αλλά στο 90’+6 οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2. Τελικά, στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης ο 25χρονος διεθνής Ουρουγουανός επιθετικός Φεντερίκο Βίνιας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς, έκανε το 3-2 υπέρ των γηπεδούχων που πανηγύρισαν τη νίκη. Ο πρώην ποδοσφαιριστής της Ατλέτικο Χουβεντούδ έφτασε τα 10 τέρματα, ενώ έχει και 3 ασίστ σε 18 εμφανίσεις στο φετινό πρωτάθλημα (Απερτούρα 2023 - Κλαοσούρα 2024). Δύο γκολ πέτυχε και ο 25χρονος διεθνής επιθετικός από τις Η.Π.Α. Μπράντον Βάσκες στην επικράτηση της Μοντερέι με 3-1 εις βάρος της Ατλέτικο Σαν Λουΐς. Επίσης, ο Εντουάρντο Σάλβιο βρήκε δίχτυα δύο φορές και έδωσε και μια ασίστ στη νίκη της Πούμας με 3-1 απέναντι στην Πατσούκα. Ο 33χρονος διεθνής Αργεντινός μέσος «μετράει» 4 γκολ και ισάριθμες ασίστ σε 23 παρουσίες στο φετινό πρωτάθλημα. Με δύο δικές του ασίστ ο Ουριέλ Αντούνα «φρόντισε» να εξασφαλίσει τη νίκη με 2-1 για την Κρουζ Αζούλ, κόντρα στη Μασατλάν. Ο 26χρονος διεθνής φορ είναι ένας από τους πολυτιμότερους παίκτης των «Σελέστες» φέτος, με 5 γκολ και 6 ασίστ σε 17 συμμετοχές στο πρωτάθλημα. Δύο ασίστ «κατέγραψε» και ο 23χρονος επιθετικός Ραϊμούντο Φουλγκένσιο στη νίκη της Ατλας με 2-1 απέναντι στη Χουαρές.

Συνοπτικά η 3η αγωνιστική

Πουέμπλα - Τολούκα 1-1 (23’ Ναβάρο - 45’+3 Μοράλες)

Τιχουάνα - Κίβας 1-1 (19’ Γκονζάλες - 66’ Αλβαράδο)

Κρουζ Αζούλ - Μασατλάν 2-1 (16’ Φερνάντες, 45’+6 Σεπούλβεδα - 10’ ντελ Πρέτα)

Λεόν - Σάντος 3-2 (61’ και 90’+9 Βίνιας, 75’ πεν. Μένα - 43’ πεν. Πρεσιάδο, 90’+6 Σόρντο)

Μοντερέι - Σαν Λουΐς 3-1 (15’ και 39’ Βάσκες, 56’ Σ. Κανάλες - 32’ Κλίμοβιτς)

Νεκάξα - Αμέρικα 0-0

Πούμας - Πατσούκα 3-1 (15’ Ρίβας, 18’ και 74’ Σάλβιο - 16’ Ατσέβες)

Ατλας - Χουαρές 2-1 (7’ Αγκίρε, 34’ Σολάρι - 62’ Ορτίθ)

Κερετάρο - Τίγκρες 1-1 (26’ αυτ. Πισάρο - 76’ Ερέρα)