Πατσούκα, Pachuca

Νίκη μετά από 7 γκολ για την Πατσούκα

Μεξικό

Με σκορ 4-3 επικράτησε της Ατλας η Πατσούκα.

Το ματς έγινε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στο Τορνέο Κλαοσούρα 2024 του Μεξικό. Η Ατλας προηγήθηκε με 0-2 στο 9ο λεπτό, αλλά η Πατσούκα έκανε την ανατροπή σε 3-2 στο 45’+5. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 3-3 στο 59’, ωστόσο οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν το τρίποντο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τέρμα του 29χρονου μέσου Χαβιέρ Λόπες. Για την Πατσούκα σκόραρε δύο φορές ο 34χρονος διεθνής επιθετικός από τη Βενεζουέλα Σαλομόν Ροντόν, ενώ από την πλευρά της Ατλας διακρίθηκε με την εμφάνισή του, πετυχαίνοντας γκολ και δίνοντας ασίστ ο 25χρονος αμυντικός Χοσέ Λοθάνο. Δύσκολη νίκη πανηγύρισε και η Γουαδαλαχάρα, με σκορ 3-2 απέναντι στην Τολούκα. Η Κίβας προηγήθηκε με 1-0 στο 1ο λεπτό και με 2-1 στο 43’, αλλά «κλείδωσε» το τρίποντο με γκολ του 25χρονου φορ Ρικάρντο Μαρίν στο 81ο λεπτό. Περισσότερο άνετη η επικράτηση της Σάντος Λαγκούνα με 3-0 εις βάρος της Πουέμπλα. Για τους «Πολεμιστές» κορυφαίος σε απόδοση παίκτης αναδείχθηκε ο 22χρονος διεθνής μέσος Ζορτάν Καρίγιο που βρήκε δίχτυα και έδωσε και ασίστ. Αξίζει να σημειωθεί, ότι η Σάντος Λαγκούνα συμπλήρωσε 24 ματς αήττητη ως γηπεδούχος με αντίπαλο την Πουέμπλα, έχοντας απολογισμό 14 νίκες και 10 ισοπαλίες σε συνολικά 24 ματς από το 2002! Επίσης, η Κρουζ Αζούλ «λύγισε» την αντίσταση της Τιχουάνα με τέρμα του Ανχελ Σεπούλβεδα. Ο 32χρονος διεθνής επιθετικός είναι ο πρώτος σκόρερ της Κρουζ Αζούλ φέτος με συνολικά 11 τέρματα σε 18 συμμετοχές (Απερτούρα 2023 - Κλαοσούρα 2024).

Συνοπτικά η 4η αγωνιστική

Ατλ. Σαν Λουΐς - Τίγκρες 1-2 (18’ Λέο Μπονατίνι - 71’ Κόρδοβα, 73’ Μπρουνέτα)

Μοντερέι - Κερετάρο 1-1 (41’ Βάσκες - 83’ Αγιόν)

Χουαρές - Αμέρικα 0-2 (16’ Βαλντές, 84’ Αλβαρο Φιντάλγκο)

Κρουζ Αζούλ - Τιχουάνα 1-0 (46’ Σεπούλβεδα)

Μασατλάν - Λεόν 2-2 (22’ ντελ Πρέτε, 29’ Μπάρτσενας - 14’ Βίνιας, 57’ πεν. Μένα)

Σάντος Λαγκούνα - Πουέμπλα 3-0 (65’ Πρεσιάδο, 73’ Καρίγιο, 90’ Βεργκάρα)

Γουαδαλαχάρα - Τολούκα 3-2 (1’ Μπελτράν, 43’ Πέρες, 81’ Μαρίν - 7’ Ρουΐς, 45’+3 Γκαρσία)

Πατσούκα - Ατλας 4-3 (16’ και 25’ Ροντόν, 45’+5 Μπαουτίστα, 90’+2 Λόπες - 6’ Σαλντίβαρ, 9’ Αγκίρε, 59’ Λοθάνο)

Πούμας - Νεκάξα 2-2 (42’ Ρίβας, 52’ Μαγκαλάν - 49’ Εντγκαρ Μέντες, 54’ Παραντέλα)