Ολγουεϊς Ρέντι, Always Ready

Ρομέρο - Πανιάγκουα έκαναν τη διαφορά

Βολιβία

Στη 2η θέση της βαθμολογίας στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2023 της Βολιβίας ανέβηκε η Ολγουεϊς Ρέντι.

Στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής η «Αλμπιρόχο» νίκησε με 3-0 τη Ρόγιαλ Παρί και έφτασε τους 53 βαθμούς και τις 3 νίκες στις 4 τελευταίες αγωνιστικές. Για την Ολγουεϊς Ρέντι διακρίθηκαν ο 25χρονος διεθνής επιθετικός από τη Δομινικανή Δημοκρατία Ντόρνι Ρομέρο που σημείωσε δύο γκολ και έφτασε τα 21 σε 29 συμμετοχές στη διοργάνωση και ο 16χρονος μέσος Μοϊσές Πανιάγκουα που σκόραρε και αποτελεί την «αποκάλυψη» της φετινής σεζόν. Στην κορυφή της κατάταξης με 60 πόντους διατηρήθηκε η Δε Στρόνγκεστ που απέσπασε ισοπαλία με σκορ 2-2 από τη Βάκα Ντίες. Μάλιστα, η «Τίγκρε» βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές, με 1-0 στο 19ο λεπτό και με 2-1 στο 49’, ωστόσο απέφυγε την ήττα με τέρμα του 30χρονου Ουρουγουανού επιθετικού Τζούνιορ Αρίας στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Εξάλλου, η Νασιονάλ Ποτόσι επικράτησε με 6-0 της Ρεάλ Σάντα Κρουζ και διεκδικεί τη συμμετοχή στης στις διοργανώσεις της CONMEBOL για το 2024. Για τη «Λα Μπάντα Ρόχα» ο Μαρτίν Προστ σημείωσε χατ - τρικ τερμάτων, ενώ έδωσε και μια ασίστ. Ο 35χρονος Αργεντινός επιθετικός είναι ο M.V.P. της ομάδας τη φετινή σεζόν, με συνολικά 28 γκολ και 6 ασίστ σε 39 εμφανίσεις. Στον αγώνα βρήκε δίχτυα δύο φορές και ο 37χρονος Κολομβιανός φορ Τόμι Τομπάρ, ο οποίος έφτασε τα 19 τέρματα (έχει και 4 ασίστ) σε 37 συμμετοχές σε όλες τις φετινές διοργανώσεις. Μια θέση στο Κόπα Σουνταμερικάνα 2024 διεκδικεί η Αουρόρα που επιβλήθηκε με 3-1 της Μπλούμινγκ. Το πρώτο γκολ της «Ελ εκίπο ντελ πουέμπλο» στο ματς σημείωσε ο πρώτος σκόρερ της φέτος, ο 38χρονος διεθνής επιθετικός Χαΐρ Ρεϊνόσο (18 γκολ και 2 ασίστ σε 38 παρουσίες).

Συνοπτικά η 31η αγωνιστική

Βίντο - Τομαγιάπο 0-1 (28’ Νόμπλε)

Νασιονάλ - Σάντα Κρουζ 6-0 (13’ και 39’ πεν. Τομπάρ, 56’ αυτ. Ρουάνο, 63’ και 74’ και 81’ Προστ)

Λιμπερτάδ - Οριέντε Πετρολέρο 3-1 (30’ Τομίκα, 89’ πεν. Λέμος, 90’+2 Φερνάντες - 21’ Κάιρε)

Χόρχε Βίλστερμαν - Γκουαμπιρά 1-0 (45’+4 Αμαράλ)

Ιντεπεντιέντε - Παλμαφλόρ 1-0 (20’ Γοδόι)

Ολγουεϊς Ρέντι - Ρόγιαλ Παρί 3-0 (15’ και 63’ Ρομέρο, 50’ Πανιάγκουα)

Βάκα Ντίες - Δε Στρόνγκεστ 2-2 (19’ Πίντο, 49’ Μαλντονάντο - 45’+1 Λεονέλ Λόπες, 90’+6 Αρίας)

Αουρόρα - Μπλούμινγκ 3-1 (15’ Ρεϊνόσο, 48’ Αμαρίγια, 72’ Ντάριο Τορίκο - 39’ αυτ. Σαράτσο)