Κρουζ Αζούλ, Cruz Azul

Τρεις συνεχόμενες νίκες η Κρουζ Αζούλ

Μεξικό

Τους 10 βαθμούς στην κατάταξη του Τορνέο Κλαοσούρα 2024 στο Μεξικό έφτασε η Κρουζ Αζούλ.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής η «Λα Μάκινα» φιλοξενήθηκε από την Κερετάρο στο Σαντιάγκο ντε Κερετάρο και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, έπειτα από υπέρ της 3-1. Για την Κρουζ Αζούλ διακρίθηκε με την εμφάνισή του, σημειώνοντας γκολ και δίνοντας ασίστ ο 31ος ετών Ουρουγουανός μέσος Ιγνάσιο Ριβέρο. Επίσης, για τους φιλοξενούμενους έδωσε μια ασίστ ο 26χρονος διεθνής επιθετικός Ουριέλ Αντούνα, ο πιο επιδραστικός παίκτης της ομάδας τη φετινή σεζόν με 6 γκολ και 6 ασίστ σε 17 ματς πρωταθλήματος (Απερτούρα 2023 - Κλαοσούρα 2024). Στους 9 πόντους βρίσκεται η Πατσούκα που κέρδισε με 3-2 την Τιχουάνα, έχοντας ως καλύτερους παίκτες τον 34χρονο διεθνή φορ από τη Βενεζουέλα Σαλομόν Ροντόν και τον 27χρονο διεθνή Μαροκινό επιθετικό Ουσάμα Ιντρίσι που σκόραραν και έδωσαν και ασίστ. Επιστροφή στις επιτυχίες για την Τολούκα που επικράτησε με 4-1 της Λεόν και παράλληλα έβαλε τέλος στο αρνητικό εντός έδρας σερί χωρίς νίκη (3 ισοπαλίες και 1 ήττα σε 4 ματς από το 2018) απέναντι στους «Βερδιμπλάνκος» (Λεόν). Επίσης, η Γουαδαλαχάρα επιβλήθηκε 2-0 της Ατλέτικο Σαν Λουΐς και συμπλήρωσε 2 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση. Για την Κίβας ευστόχησε σε δύο πέναλτι ο 29χρονος διεθνής μέσος Βίκτορ Γκουζμάν. Εξάλλου, την πρώτη της νίκη στο Τορνέο Απερτούρα 2024 σημείωσε η Πουέμπλα που κέρδισε με 3-2 τη Μασατλάν. Οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν το τρίποντο με τέρμα του 30χρονου επιθετικού Σαντιάγκο Ορμένιο, που είναι διεθνής με το Περού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

Συνοπτικά η 5η αγωνιστική

Κερετάρο - Κρουζ Αζούλ 1-3 (5’ Μπαρέρα - 29’ Ριβέρο, 42’ Αντούνα, 45’+1 Φερνάντες)

Πουέμπλα - Μασατλάν 3-2 (16’ αυτ. Ολίβας, 61’ Καβαλίνι, 90’+1 Ορμένιο - 31’ αυτ. Ντε Μπουέν, 90’ Μπάρτσενας)

Τολούκα - Λεόν 4-1 (17’ Ντομίνγκες, 23’ Περέιρα, 30’ Αραούχο, 86’ Βέγκα - 47’ Λόπες)

Χουαρές - Νεκάξα 2-2 (6’ και 63’ Σάντος - 31’ Παραντέλα, 90’+7 Εντγκαρ Μέντες)

Τίγκρες - Πούμας 2-2 (44’ και 50’ πεν. Ιμπάνιες - 72’ και 76’ Μαρτίνες)

Πατσούκα - Τιχουάνα 3-2 (17’ Ροντρίγκες, 28’ Ιντρίσι, 65’ Ροντόν - 33’ πεν. Ριβέρα, 85’ Γκονζάλες)

Αμέρικα - Μοντερέι 1-1 (24’ Βαλντές - 40’ Σ. Κανάλες)

Ατλας - Σάντος Λαγκούνα 3-0 (26’ Αγκίρε, 45’+1 πεν. Ρότσα, 48’ Γκαρσία)

Ατλ. Σαν Λουΐς - Γουαδαλαχάρα 0-2 (21’ πεν. και 70’ πεν. Γκουζμάν)