Με το «δεξί» η Πενιαρόλ

Φωτογραφία

Ουρουγουάη

Σέντρα στο Τορνέο Απερτούρα 2019 της Ουρουγουάης!

Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής, η κάτοχος του τίτλου Πενιαρόλ πήρε σπουδαία νίκη ως φιλοξενούμενη της Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ. Μάλιστα, το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης το σημείωσε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο 26χρονος επιθετικός Γκαστόν Ροντρίγκες. Αντίθετα, η Νασιονάλ έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο τη Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, ισοφαρίζοντας στο 85ο λεπτό με τον 27χρονο επιθετικό Ραούλ Ριβέρο. Για τους γηπεδούχους είχε ανοίξει το σκορ στο 18ο λεπτό ο 34χρονος μέσος Ντιέγκο Γκουασταβίνο.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Λίβερπουλ Μ. - Νασιονάλ 1-1 (19’ Γκουασταβίνο - 85’ Ριβέρο)

Σέρο Λάργκο - Ντανούμπιο 2-0 (31’ και 43’ Σόσα)

Μπόστον Ρίβερ - Πλάζα Κολόνια 2-2 (50’ Φολιάντος, 80’ Γκούρι - 48’ Μπογκοσιάν, 78’ Μιράντα)

Ράσινγκ - Σέρο 1-3 (66’ πεν. Κινιόνες - 18’ πεν. Ολιβέρα, 90’ Κάσας, 90’+4 Πουέντε)

Ουόντερερς - Ρίβερ Πλέιτ 1-1 (26’ Μακαλούσο - 86’ Αλόνσο)

Χουβεντούδ - Φένιξ 1-2 (24’ Ζεμπάλος - 31’ Φερνάντες, 90’ Σίλβα)

Ράμπλα Τζούνιορς - Προγκρέσο 3-4 (30’ και 65’ Περέιρα, 56’ πεν. Αλμπίν - 4’ και 41’ Αλες, 22’ Σόσα, 86’ Βιέγκα)

Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ - Πενιαρόλ 0-1 (90’+2 Γκαστόν Ροντρίγκες)