Με πρωταγωνιστή τον Ρομέρο η Αρχεντίνος Τζούνιορς

Πρωταθλήματα

Copa Sudamericana

Ξεκίνησε η φάση των ομίλων στο Κόπα Σουνταμερικάνα 2024.

Στην Παραγουάη η Αρχεντίνος Τζούνιορς φιλοξενήθηκε από τη Νασιονάλ Ασουνσιόν και πήρε τη νίκη με σκορ 3-2, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον 25χρονο επιθετικό και πρώην παίκτη της Αϊντχόφεν Μαξιμιλιάνο Ρομέρο που σημείωσε δύο γκολ. Τη νίκη στην Παραγουάη απέναντι στην Σπορτίβο Αμελιάνο με σκορ 4-1 πανηγύρισε και η Ατλέτικο Παραναένσε. Για το σύλλογο από τη Βραζιλία σκόραρε δύο φορές ο 30χρονος Ουρουγουανός φορ Γκονζάλο Μαστριάνο, ο οποίος πέρσι πέτυχε 9 τέρματα σε 12 συμμετοχές στο Κόπα Σουνταμερικάνα με τη φανέλα της Αμέρικα Μινέιρο. Το «διπλό» στην Παραγουάη κόντρα στην Σπορτίβο Τρινιντένσε εξασφάλισε και η Φορταλέζα που επικράτησε με 2-0. Για τους φιλοξενούμενους βρήκαν δίχτυα ο 34χρονος επιθετικός Τιάγκο Γκαγιάρδο και ο 31ος ετών μέσος Γιάγκο Πικατσού. Η 4η της «παρέας» που ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση με εκτός έδρας νίκη στην Παραγουάη ήταν η Ράσινγκ Κλουμπ που επιβλήθηκε με 2-0 της Σπορτίβο Λουκένιο. Για την «Ακαντέμια» διακρίθηκε στην αναμέτρηση σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 31ος ετών φορ Αντριάν Μαρτίνες, πρώτος σκόρερ του συλλόγου φέτους με 12 τέρματα σε 14 εμφανίσεις σε όλες τις διοργανώσεις. Επίσης, στο υψόμετρο του Ελ Αλτο η Ολγουεϊς Ρέντι «λύγισε» την αντίσταση της Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν με σκορ 2-0. Στο ματς σκόραραν ο 27χρονος Βραζιλιάνος φορ Ουέσλι ντα Σίλβα και ο 33χρονος Ουρουγουανός μέσος Πάμπλο Λίμα με αυτογκόλ. Να σημειωθεί, ότι στις δύο προηγούμενες επισκέψεις της στη Βολιβία για τις διοργανώσεις της CONMEBOL, η Μεντεγίν είχε κερδίσει με 2-1 την 31 ντε Οκτούμπρε και είχε αποσπάσει ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Μπολίβαρ. Εξάλλου, στο Κούσκο του Περού η Ντεπορτίβο Γκαρσιλάσο βρέθηκε να χάνει με 0-1 στο 25’ και με 1-2 στο 37ο λεπτό από τη Μετροπολιτάνος, αλλά έκανε την ανατροπή στο σκορ που ολοκληρώθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τέρμα του 29χρονου αμυντικού Αντονι Γκορντίγιο.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Νασιονάλ Ασουνσιόν - Αρχεντίνος Τζούνιορς 2-3 (77’ Ρίβας, 89’ Αρέβαλο - 29’ και 45’+2 Ρομέρο, 41’ Λεθκάνο)

Μπελγκράνο - Ιντερνασιονάλ 0-0

Αμελιάνο - Ατλ. Παραναένσε 1-4 (15’ Βέρα - 6’ και 73’ Μαστριάνι, 32’ Σαπέλι, 45’+2 Φερναντίνιο)

Ράσινγκ Μοντεβιδέο - Κορίνθιανς 1-1 (85’ Αλανίς - 69’ Γιούρι Αλμπέρτο)

Σέζαρ Βαγιέχο - Ντιφένσα 0-1 (59’ Σαπάτα)

Ράγιο Σουλιάνο - Ντανούμπιο 0-2 (78’ Μπουένο, 90’+3 Φερνάντες)

Κουϊαμπά - Λανούς 1-1 (57’ Φερνάντο Σομπράλ - 80’ Λότι)

Νασιονάλ Ποτόσι - Μπόκα Τζούνιορς 0-0

Τρινιντένσε - Φορταλέσα 0-2 (4’ Τιάγκο Γκαγιάρδο, 90’+2 Γιάγκο Πικατσού)

Μπραγκαντίνο - Κοκίμπο 1-0 (45’+4 Βιτίνιο)

Αλιάνσα - Ουνιόν Λα Καλέρα 0-1 (45’+3 πεν. Τζιλιότι)

Γκαρσιλάσο - Μετροπολιτάνος 3-2 (30’ Τζεντίλε, 63’ πεν. Ερούστες, 90’+3 Γκορντίγιο - 25’ και 37’ Ορτίθ)

Λουκένιο - Ράσινγκ Κλουμπ 0-2 (41’ Α. Μαρτίνες, 45’ Ρ. Μαρτίνες)

Ουν. Κατόλικα (Ισημ.) - Κρουζέιρο 0-0

Ολγουεϊς Ρέντι - Μεντεγίν 2-0 (45’ Ουέσλι ντα Σίλβα, 55’ αυτ, Λίμα)

Τομαγιάπο - Ντελφίν 0-2 (52’πεν. Ανγκούλο, 74’ Καρίλιο)