Νικήτρια η Προγκρέσο σε ματς με 7 γκολ

Κύριες Ομάδες

Ουρουγουάη

Τους 9 βαθμούς έφτασε η Προγκρέσο στη βαθμολογία του Τορνέο Απερτούρα 2024 στην Ουρουγουάη.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής οι «Γκαούτσος» νίκησαν με 4-3 τη Ράσινγκ Μοντεβιδέο και έφτασαν τις 3 νίκες στη διοργάνωση. Η Προγκρέσο βρέθηκε να χάνει με 0-1 στο 4ο λεπτό και με 1-2 στο 52’, ωστόσο «γύρισε» το ματς με πρωταγωνιστές τον 31ος ετών επιθετικό Φράνκο Λόπες και τον 34χρονο μέσο Ιγνάσιο Λέμο που σημείωσαν από δύο γκολ έκαστος. Να σημειωθεί, ότι ο Λόπες υπήρξε καθοριστικός στην περσινή πορεία της Προγκρέσο στη Σεγκούντα Ντιβισιόν που ολοκληρώθηκε με την άνοδο της ομάδας, πετυχαίνοντας 14 γκολ σε 33 εμφανίσεις. Το «4 στα 4» στο Τορνέο Απερτούρα 2024 έκανε η Πενιαρόλ που επικράτησε με 3-0 της Σέρο. Για τους «Καρμπονέρος» διακρίθηκε ο καλύτερος παίκτης της ομάδας στο ξεκίνημα της σεζόν ο 25χρονος μέσος Λεονάρντο Φερνάντες που πέτυχε δύο γκολ και έφτασε τα 5 τέρματα, ενώ έχει και μια ασίστ σε 4 συμμετοχές στη διοργάνωση. Στους 10 πόντους βρίσκεται η Μπόστον Ρίβερ που επιβλήθηκε με σκορ 2-1 της Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο, εξασφαλίζοντας το τρίποντο στο 89ο λεπτό με τέρμα του 19χρονου μέσου Φακούντο Μουνόα. Επίσης, η Σέρο Λάργκο κέρδισε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική, αυτή τη φορά με σκορ 2-0 τη Ράμπλα Τζούνιορς και έχει 7 πόντους στην κατάταξη. Για τους γηπεδούχους βρήκαν δίχτυα ο 24χρονος αμυντικός Μάουρο Μπρασίλ και ο 23χρονος φορ Σέρχιο Νιούνιες, που είχε 3 συμμετοχές και 1 γκολ με τη φανέλα της Λάρισας στη σεζόν 2022-23. Να σημειωθεί, ότι η Σέρο Λάργκο παραμένει αήττητη από το 2009 ως γηπεδούχος με αντίπαλο τη Ράμπλα Τζούνιορς, έχοντας απολογισμό 3 νίκες και 2 ισοπαλίες σε συνολικά 5 ματς.

Συνοπτικά η 4η αγωνιστική

Μιραμάρ - Φένιξ 1-1 (90’+4 Ολιβέρα - 76’ Εστογιανόφ)

Ρίβερ Πλέιτ - Μπόστον Ρίβερ 1-2 (20’ Αλμέιδα - 1’ Γκουτιέρες, 89’ Μουνόα)

Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ - Νασιονάλ 3-3 (23’ Ριβέρο, 52’ Μανσίγια, 54’ Ντουάρτε - 11’ Περέιρα, 59’ πεν. και 86’ πεν. Καρνέιρο)

Λίβερπουλ - Ντανούμπιο 1-2 (28’ Ματσάδο - 24’ και 48’ Φερνάντες)

Προγκρέσο - Ράσινγκ Κλουμπ 4-3 (42’ και 74’ Λόπες, 61’ και 88’ Λέμο - 4’ Περέιρα, 52’ πεν. Αλανίς, 90’+3 Σόσα)

Πενιαρόλ - Σέρο 3-0 (3’ Σιλβέρα, 81’ και 90’ πεν. Φερνάντες)

Σέρο Λάργκο - Ράμπλα Τζούνιορς 2-0 (14’ Μπρασίλ, 90’+4 Νούνιες)

Ουόντερερς - Ντ. Μαλντονάντο 0-0