Ελ Νασιονάλ, El Nacional
Νέα

Ντεμπούτο με γκολ για τον Μαρτίνες

Τη νίκη στην Ελ Νασιονάλ εξασφάλισε ο Φιντέλ Μαρτίνες.

Ο 34χρονος διεθνής εξτρεμ αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τη φανέλα της Ελ Νασιονάλ και σημείωσε το δεύτερο γκολ, με το οποίο η νέα του ομάδα νίκησε (2-1) την Ντεπορτίβο Κουένκα και έφτασε τους 6 βαθμούς στη βαθμολογία της Πριμέρα Ετάπα στη Serie A 2024 του Ισημερινού. Ο Φιντέλ Μαρτίνες έχει αναδειχθεί δύο φορές πρωταθλητής στον Ισημερινό, με την Ντεπορτίβο Κίτο το 2011 και με την Μπαρτσελόνα Σπόρτινγκ Κλουμπ το 2020, επίσης στο Μεξικό κατέκτησε το Τορνέο Απερτούρα 2012 με τη φανέλα της Τιχουάνα, ενώ κέρδισε το πρωτάθλημα και το Σούπερ Καπ Ουρουγουάης το 2018 ως παίκτης της Πενιαρόλ. Εξάλλου, η Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Αούκας και έχει 11 πόντους στην κατάταξη. Οι «νεγκριαζούλες» προηγήθηκαν στο παιχνίδι με τέρμα του 32χρονου Αργεντινού μέσου και πρώην παίκτη του Ο.Φ.Η. τη σεζόν 2013-14 Μάικλ Ογιος, αλλά οι φιλοξενούμενοι απέφυγαν την ήττα με γκολ του 31ος ετών Παραγουανού αμυντικού Κάρλος Ρολόν, που είναι και διεθνής με την εθνική ομάδα της πατρίδας του στο 88ο λεπτό. Στο 1-1 έμεινε και η Εμελέκ απέναντι στην Ορένσε και ανέβηκε στους 11 βαθμούς στη βαθμολογία. Η «Ελ Μπαλέτ Αζούλ» (Εμελέκ) προηγήθηκε με τον 29χρονο Αργεντινό φορ Φακούντο Καστέλι που έφτασε τα 3 τέρματα σε 5 συμμετοχές στη διοργάνωση, αλλά οι γηπεδούχοι «τσίμπησαν» το βαθμό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 26χρονου Αργεντινού επιθετικού Αγκουστίν Ερέρα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.