Νασιονάλ, Nacional

«ΟΚ» η Νασιονάλ και η Πενιαρόλ

Ουρουγουάη

Ξεκίνησε το Τορνέο Απερτούρα 2024 στην Ουρουγουάη.

Η περσινή πρωταθλήτρια Λίβερπουλ Μοντεβιδέο έμεινε στο 2-2 με αντίπαλο τη Ράσινγκ Μοντεβιδέο, ισοφαρίζοντας δύο φορές το προβάδισμα των γηπεδούχων, με ισάριθμα γκολ του 21ος ετών μέσου Ματίας Οκάμπο. Αντίθετα, η Νασιονάλ Μοντεβιδέο νίκησε με 2-1 τη Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο, έχοντας ως σκόρερ τον 20χρονο αμυντικό Ματέο Αντονι, παγκόσμιο πρωταθλητή Κ-20 το 2023 με την Ουρουγουάη και τον 28χρονο επιθετικό Γκονζάλο Καρνέιρο. Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε και η Πενιαρόλ που κέρδισε με 2-1 τη Σέρο Λάργκο, κάνοντας ανατροπή στο σκορ με γκολ του 28χρονου Αργεντινού φορ Λεονάρντο Σεκέιρα και του 25χρονου μέσου Λεονάρντο Φερνάντες. Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της και η Ντανούμπιο που επιβλήθηκε 2-1 της Φένιξ, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα της στο 84ο λεπτό με τον 28χρονο Χιλιάνο αμυντικό Ματίας Φράκια. Το τρίποντο εξασφάλισε και η Προγκρέσο που «λύγισε» με σκορ 3-2 την αντίσταση της Μιραμάρ Μισιόνες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 στο 35ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 76’. Ωστόσο, στο 87ο λεπτό ο 28χρονος φορ Ούγκο Σεκέιρα βρήκε δίχτυα για τους «αουριρόχος» που πήραν το τρίποντο. Επίσης, τη νίκη πανηγύρισε και η Μπόστον Ρίβερ με σκορ 2-1 εις βάρος της Ντεπορτίβο Μαλντονάντο. Να σημειωθεί, ότι η «βερντιρόχο» (Μπόστον) παραδοσιακά ζορίζει τη Μαλντονάντο, έχοντας απολογισμό 9 νίκες, 8 ισοπαλίες και 3 ήττες σε συνολικά 20 ματς από το 2009.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Ράμπλα Τζούνιορς - Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ ανβλ.

Νασιονάλ - Ρίβερ Πλέιτ 2-1 (83’ Αντονι, 87’ Καρνέιρο - 90’+2 Λαβέγκα)

Φένιξ - Ντανούμπιο 1-2 (39’ Μοράλες - 32’ Μοντσέλιο, 84’ Φράκια)

Μιραμάρ - Προγκρέσο 2-3 (71’ Αγιάλα, 76’ Γέπες - 6’ Σίλβα, 35’ Λέμο, 87’ Σεκέιρα)

Μαλντονάντο - Μπόστον Ρίβερ 1-2 (86’ αυτ. Αλφόνσο - 52’ Ράμος, 89’ Γκόμες)

Σέρο - Ουόντερερς 1-1 (40’ Ραμίρες - 54’ Φρέιτας)

Ράσινγκ - Λίβερπουλ 2-2 (45’+1 και 52’ Ναντίν - 48’ και 79’ Οκάμπο)

Σέρο Λάργκο - Πενιαρόλ 1-2 (45’ Νούνιες - 59’ Σεκέιρα, 68’ Φερνάντες)