Φένιξ, Νασιονάλ Μοντεβιδέο

Πρώτη με 5αρα η Φένιξ

Φωτογραφία

Ουρουγουάη

Στην 1η θέση της βαθμολογίας στο Τορνέο Απερτούρα 2019 της Ουρουγουάης φιγουράρει η Σέντρο Ατλέτικο Φένιξ!

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής οι «αλμπιβιολέτας» (Φένιξ) αντιμετώπισαν την Ντανούμπιο και πανηγύρισαν μία εμφατική νίκη με σκορ 5-1! Δύο γκολ για τη Φένιξ, που έφτασε τους 16 βαθμούς στην κατάταξη, σημείωσε ο 20χρονος μέσος Λεονάρντο Φερνάντες, ο οποίος μετράει συνολικά 6 τέρματα στη διοργάνωση. Στη 2η θέση της βαθμολογίας και στους -3π. ακολουθεί η Πενιαρόλ, που παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Ράσινγκ Μοντεβιδέο. Μάλιστα, οι «καρμπονέρος» (Πενιαρόλ) εξασφάλισαν τον πόντο με γκολ του 27χρονου επιθετικού Γκαστόν Ροντρίγκες στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Εξάλλου, την πρώτη της νίκη στο Τορνέο Απερτούρα 2019 πέτυχε η Νασιονάλ Μοντεβιδέο (12 φορές νικήτρια του θεσμού), που επιβλήθηκε 3-0 της Πλάζα Κολονία.

Συνοπτικά η 6η αγωνιστική

Χουβεντούδ - Σέρο Λάργκο 1-0 (36’ Γκονζάλες)

Ράμπλα Τζούνιορς - Λίβερπουλ Μοντεβιδέο 2-0 (25’ και 77’ Σααβέδρα)

Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ - Ουόντερερς 1-1 (18’ Ναβάρο - 45’+2 Μπαρέτο)

Πενιαρόλ - Ράσινγκ 2-2 (4’ Ασεβέδο, 90’ Γκ. Ροντρίγκες - 52’ Αραούχο, 55’ Σόσα)

Προγκρέσο - Μπόστον Ρίβερ 1-1 (21’ Αλες - 20’ Πέρες)

Φένιξ - Ντανούμπιο 5-1 (6’ και 60’ πεν. Λ. Φερνάντες, 35’ Πέρες, 62’ Ακούνια, 87’ Ριγκολέτο - 16’ Γκροσμιούλερ)

Νασιονάλ - Πλάζα Κολονία 3-0 (22’ Ροντρίγκες, 60’ Νέβες, 84’ Φερνάντες)

Ρίβερ Πλέιτ - Σέρο 2-1 (50’ Πλάδα, 80’ Ουρούτι - 55’ Περάσα)