Κόλο Κόλο, Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα

Τρίποντο στο 90’+5

Κύριες Ομάδες

Χιλή

Σε ακόμη ένα παιχνίδι στη φετινή Πριμέρα Ντιβισιόν της Χιλής η Κόλο Κόλο πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής υποδέχτηκε την Παλεστίνο και βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του 24χρονου Αργεντινού φορ Λούκας Πασερίνι στο 24ο λεπτό. Στο 85’ ισοφάρισε με τον 34χρονο πρώην διεθνή Αργεντινό αμυντικό Χουάν Ινσαουράλδε και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε την ανατροπή στο σκορ με τέρμα του 19χρονου διεθνούς επιθετικού Ιβάν Μοράλες. Η Κόλο Κόλο διατηρήθηκε έτσι στο «κυνήγι» της πρωτοπόρου Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, με τη διαφορά τους να παραμένει στο +4 υπέρ των «κρουσάδος» (Ουν. Κατόλικα) που επιβλήθηκαν 2-0 της Κομπρεσάλ.

Συνοπτικά η 12η αγωνιστική

Ντεπορτίβο Αντοφαγκάστα - Ουατσιπάτο 0-1 (17’ Ρόχας)

Ντεπόρτες Ικίκε - Ουνιόν Λα Καλέρα 1-0 (38’ πεν. Ντονόσο)

Κουρίκο Ουνίδο - Ο’Χίγκινς 2-1 (87’ Κιρόγκα, 90’+4 αυτ. Φουέντες - 40’ Μαγκαλάες)

Κόλο Κόλο - Παλεστίνο 2-1 (85’ Ινσαουράλδε, 90’+5 Μοράλες - 24’ Πασερίνι)

Εβερτον - Αουντάξ Ιταλιάνο 0-2 (35’ και 87’ Χεραλντίνο)

Κομπρεσάλ - Ουν. Κατόλικα 0-2 (37’ Πους, 82’ πεν. Αουέντ)

Ουνιόν Εσπανιόλα - Ουν. Κονσεπσιόν 1-0 (83’ πεν. Μεχία)

Ουν. ντε Τσίλε - Κοκίμπο Ουνίδο 1-1 (12’ Ουμπίγια - 35’ Κορνέχο)